Szukaj

TVP przeprasza lekarkę, która uczestniczy w proteście. Autor tekstu o „rezydentach i kawiorze” został zawieszony [FOTO]

16-10-2017 12:43
TVP o lekarce Katarzynie Pikulskiej Twitter / screen
Podziel się

TVP przyznało się do błędu i przeprosiło lekarkę, która uczestniczy w proteście. Katarzyna Pikulska została niekorzystna przedstawiona m.in. w artykule, który ukazał się na portalu tvp.info. Lekarce zarzucano życie w luksusie i podróże do egzotycznych krajów.

Autor tekstu o rezydentach i kawiorze został zawieszony. Panią dr Katarzynę Pikulską, jako szef portalu TVP Info przepraszam – napisał na Twitterze Semuel Pereira, redaktor naczelny TVP.info.

Decyzja zarządu TVP Ziemowit Piast Kossakowski zawieszony w wykonywaniu obowiązków na czas nieokreślony. Powodem poważne zastrzeżenia do rzetelności – napisał Maciej Stanecki, członek zarządu TVP, który zamieścił link do oświadczenia telewizji.

Koniecznie przeczytaj: Młodzież Wszechpolska po stronie protestujących lekarzy rezydentów

Czytaj też: Paweł Kukiz o strajku lekarzy rezydentów i reformie służby zdrowia: Radziwiłł „będzie kręcił tak, jak kręci od lat” [WIDEO]

Katarzyna Pikulska stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy protestu lekarzy rezydentów.

Fala krytyki na lekarkę spadła po jej wypowiedzi dla mediów. Pikulska powiedziała wtedy: Codziennie umierają ludzie. Według szacunków, umrą tysiące Polaków. Jeżeli nic się nie zmieni, tysiące Polaków będzie umierało przez najbliższe lata. To są fakty.

Osoby popierające rząd zaczęły wyśmiewać lekarkę, zarzucając jej butę i arogancję. Aby udowodnić, że Pikulska jest „burżujką” i nie zasługuje na podwyżkę w internecie udostępniano kolejne jej zdjęcia z zagranicznych podróży m.in. do Tanzanii i Kurdystanu.

Podobną retorykę przyjęło TVP.

Okazało się, że twarz protestu regularnie odwiedza egzotyczne zakątki świata (…) Malta, Tanzania, Vegas, Rumunia, Kurdystan – przekonywały media publiczne.

Próbowano udowodnić, że Pikulska i inni protestujący lekarze są osobami, które nie stronią od luksusu (bo jedzą kanapki z kawiorem), więc nie powinni narzekać na niskie zarobki.

Szybko okazało się, że podróże młodej lekarki były w rzeczywistości związane m.in. z misją Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Iraku czy z wolontariatem w regionie Lindi Rural w Tanzanii.

Wspomniał o tym m.in. poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak, który opisał Pikulską, jako osobę o „lwim sercu”, która bezinteresownie ratowała życie innych ludzi, narażając własne.

Co ciekawe, bohaterską postawę lekarki opisało także samo TVP w materiale sprzed roku (cały materiał tutaj).

Powyższy przykład pokazuje, jak polityczne sympatie wpływają na retorykę mediów. W tym przypadku TVP przyznało się jednak do błędu i przeprosiło za brak rzetelności.

Warto zauważyć, że z obiektywnym przedtawianiem sytuacji problem mają nie tylko media publiczne. Przykładem jest komentarz dziennikarki „Gazety Wyborczej”, która wcześniej krytykowała protesty lekarzy, a teraz – kiedy zmieniała się władza – zaczęła je popierać.

Warto przeczytać: Stanisław Michalkiewicz kpi z rotacyjnej głodówki rezydentów. Publicysta uważa też, że lekarze protestują w niewłaściwej sprawie [WIDEO]

Podziel się