Szukaj

TVP przeprasza lekarkę, która uczestniczy w proteście. Autor tekstu o „rezydentach i kawiorze” został zawieszony [FOTO]

16-10-2017 12:43
TVP o lekarce Katarzynie Pikulskiej Twitter / screen
Podziel się

TVP przyznało się do błędu i przeprosiło lekarkę, która uczestniczy w proteście. Katarzyna Pikulska została niekorzystna przedstawiona m.in. w artykule, który ukazał się na portalu tvp.info. Lekarce zarzucano życie w luksusie i podróże do egzotycznych krajów.

Autor tekstu o rezydentach i kawiorze został zawieszony. Panią dr Katarzynę Pikulską, jako szef portalu TVP Info przepraszam – napisał na Twitterze Semuel Pereira, redaktor naczelny TVP.info.

Decyzja zarządu TVP Ziemowit Piast Kossakowski zawieszony w wykonywaniu obowiązków na czas nieokreślony. Powodem poważne zastrzeżenia do rzetelności – napisał Maciej Stanecki, członek zarządu TVP, który zamieścił link do oświadczenia telewizji.

Katarzyna Pikulska stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy protestu lekarzy rezydentów.

Fala krytyki na lekarkę spadła po jej wypowiedzi dla mediów. Pikulska powiedziała wtedy: Codziennie umierają ludzie. Według szacunków, umrą tysiące Polaków. Jeżeli nic się nie zmieni, tysiące Polaków będzie umierało przez najbliższe lata. To są fakty.

Koniecznie przeczytaj: Młodzież Wszechpolska po stronie protestujących lekarzy rezydentów

Czytaj też: Dziennikarz TVN szukał zwolennika protestu lekarzy. Trafił na kogoś zupełnie innego [WIDEO]

Osoby popierające rząd zaczęły wyśmiewać lekarkę, zarzucając jej butę i arogancję. Aby udowodnić, że Pikulska jest „burżujką” i nie zasługuje na podwyżkę w internecie udostępniano kolejne jej zdjęcia z zagranicznych podróży m.in. do Tanzanii i Kurdystanu.

Podobną retorykę przyjęło TVP.

Okazało się, że twarz protestu regularnie odwiedza egzotyczne zakątki świata (…) Malta, Tanzania, Vegas, Rumunia, Kurdystan – przekonywały media publiczne.

Próbowano udowodnić, że Pikulska i inni protestujący lekarze są osobami, które nie stronią od luksusu (bo jedzą kanapki z kawiorem), więc nie powinni narzekać na niskie zarobki.

Szybko okazało się, że podróże młodej lekarki były w rzeczywistości związane m.in. z misją Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Iraku czy z wolontariatem w regionie Lindi Rural w Tanzanii.

Wspomniał o tym m.in. poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak, który opisał Pikulską, jako osobę o „lwim sercu”, która bezinteresownie ratowała życie innych ludzi, narażając własne.

Co ciekawe, bohaterską postawę lekarki opisało także samo TVP w materiale sprzed roku (cały materiał tutaj).

Powyższy przykład pokazuje, jak polityczne sympatie wpływają na retorykę mediów. W tym przypadku TVP przyznało się jednak do błędu i przeprosiło za brak rzetelności.

Warto zauważyć, że z obiektywnym przedtawianiem sytuacji problem mają nie tylko media publiczne. Przykładem jest komentarz dziennikarki „Gazety Wyborczej”, która wcześniej krytykowała protesty lekarzy, a teraz – kiedy zmieniała się władza – zaczęła je popierać.

Warto przeczytać: Paweł Kukiz o strajku lekarzy rezydentów i reformie służby zdrowia: Radziwiłł „będzie kręcił tak, jak kręci od lat” [WIDEO]

Podziel się