Szukaj

Syryjski uchodźca zrobił sobie selfie z Merkel. Teraz żąda odszkodowania

07-02-2017 19:46
Anas Modamani, syryjski uchodźca Fot. Anas Modamani / Facebook / screen YouTube
Podziel się

Anas Modamani, imigrant z Syrii, który przybył do Niemiec w 2015 r., pozwał Facebooka z związku z dopuszczeniem do publikacji obrażających go postów, w których wykorzystano zrobione przez niego zdjęcie z kanclerz Angelą Merkel.

Proces z powództwa Syryjczyka rozpoczął się w poniedziałek w Wuerzburgu. Uchodźca domaga się usunięcia z Facebooka wszystkich szkalujących go postów, w których wykorzystano jego zdjęcie. Chodzi o sławne selfie, które Modamani zrobił sobie z Merkel podczas wizyty kanclerz w obozie dla uchodźców w Berlinie. Zdjęcie stało się niezwykle popularne w sieci i zaczęło być masowo przerabiane przez internautów, przedstawiając Syryjczyka niekoniecznie w pozytywnym świetle.

Koniecznie przeczytaj: KOD w ekstazie po przejeździe Merkel. „To był dla nas szok”. Zaprosili też kanclerz Niemiec... do „Puczepy” [WIDEO]

Czytaj też: Musisz to zobaczyć! Le Pen miażdży Merkel i Hollande'a w Europarlamencie [WIDEO PL]

Fotografia z Merkel, która stała stała się symbolem proimigracyjnej polityki Niemiec, była także wykorzystywana w memach, które sugerowały powiązania Syryjczyka z terroryzmem (m.in. Modamani został pokazany na tle ciężarówki, która wjechała w świąteczny jarmark) czy oskarżały go o przestępstwa takie jak podpalenie bezdomnego.

Uchodźca chciał, aby te wszystkie niekorzystne dla jego wizerunku przeróbki zostały usunięte z Facebooka. Nie zgodzili się na to przedstawiciele serwisu, argumentując, że taka prośba byłaby niezwykle trudna do zrealizowania. Zaproponowana przez sąd ugoda, w której uwzględniono także odszkodowanie dla Syryjczyka, została więc odrzucona.

Wyrok w sprawie ma zapaść 7 marca.

Warto przeczytać: Donald Tusk z europejskim nakazem aresztowania? Kulisy rozmów Kaczyński-Merkel

Podziel się