Szukaj

Skarga do Rady Etyki Mediów na Hugo-Badera. Dziennikarz „GW” oskarżony o rasizm i ksenofobię

28-11-2016 12:22
Jacek Hugo-Bader, dziennikarz Gazety Wyborczej
Podziel się

Ordo Iuris, w imieniu dr Bawera Aondo-Akaa, złożyło skargę do Rady Etyki Mediów w sprawie artykułu autorstwa Jacka Hugo-Badera, który ukazał się 17 listopada w „Gazecie Wyborczej”. Dziennikarzowi zarzucono rasizm i ksenofobię.

Przypomnijmy, że Hugo-Bader wziął udział w Marszu Niepodległości, na który poszedł… pomalowany na czarno. W ten sposób chciał udowodnić rasizm, jaki według niego jest powszechnie spotykany w środowiskach narodowych i patriotycznych. Dziennikarz, po dość kuriozalnej i przede wszystkim nieudanej prowokacji, opublikował artykuł, w którym próbował dowodzić swoich tez.

W skardze zaznaczono, że dziennikarz „GW”, który ucharakteryzował się na osobę czarnoskórą, nie podjął żadnej próby uzyskania wypowiedzi rzeczywiście czarnoskórych uczestników Marszu Niepodległości. Podkreślono też, że Hugo-Bader, bez jakiegokolwiek logicznego uzasadnienia posługiwał się w swojej publikacji określeniami powszechnie uznawanymi za rasistowskie i ksenofobiczne, taki jak „Makumba”, „bambus”, „brudas”, „czarnuch” i „asfalt”.

Koniecznie przeczytaj: Trasa Marszu Niepodległości 2016

Czytaj też: Straż Marszu Niepodległości nie dopuściła do prowokacji - zasłoniła pikietę „obrońców demokracji” czarnymi płachtami

Wykorzystanie skrajnie i drastycznie ksenofobicznych sformułowań pod adresem osób czarnoskórych nie było w tej sytuacji jakkolwiek uzasadnione zasadami rzetelnego dziennikarstwa. W szczególności, żadne z przywołanych, godzących w godność i cześć osób czarnoskórych określeń, nie stanowiło przytoczenia wypowiedzi uczestników Marszu Niepodległości. Przytoczone w opublikowanym artykule słowa stanowiły wyłącznie własną wypowiedź dziennikarza, dokonującego projekcji bezpodstawnie domniemywanych przez niego poglądów środowiska uczestników patriotycznego wydarzenia - uzasadniano skargę.

Mec. Bartosz Lewandowski, koordynator Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris dodał, że „w niektórych krajach wypowiedzi takie mogłyby zostać uznane za wypełniające znamiona przestępstwa mowy nienawiści”.

Dr Bawer Aondo-Akaa, w którego imieniu została złożona skarga, zaznaczył, że jako osoba czarnoskóra i niepełnosprawna, nigdy nie spotkał się z wrogością ze strony uczestników Marszu Niepodległości.

Warto przeczytać: Niesamowite zaproszenie na Marsz Niepodległości 2016 [WIDEO]

Podziel się