Szukaj

Rozpoczęła się repolonizacja mediów w Polsce? „Wyborcza” panikuje

20-10-2016 14:08
Gazeta złożona na pół, leżąca na stole
Podziel się

Jak donosi Niezalezna.pl, sejmowa komisja zajmie się w najbliższym czasie sytuacją własnościową funkcjonujących w Polsce mediów i oceni, czy jest szansa na ich repolonizację. W tym samym czasie „Gazeta Wyborcza” ogłasza, że według jej informacji, rząd rozważa przejęcie niemieckiego koncernu Polska Press, który jest wydawcą większości gazet regionalnych w naszym kraju.

Elżbieta Kruk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, która przewodnicy sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” powiedziała, że przedmiotem prac będzie kwestia związana z własnością mediów w Polsce:

Chcemy się przyjrzeć i zbadać możliwości ich repolonizacji – powiedziała Kruk.

O potrzebie repolonizacji mediów politycy PiS mówią od dawna. Działania w tym zakresie zapowiadał jakiś czas temu m.in. Jarosław Kaczyński:

Koniecznie przeczytaj: „Gazeta Wyborcza” przeprasza Macierewicza. I to na pierwszej stronie!

Czytaj też: Tomasz Lis hejtuje, komentując debatę w USA

Trzeba podjąć sprawę repolonizacji mediów. Trzeba być odważnym, nie można się dać sterroryzować ich krzykiem tu i ewentualnie w Unii Europejskiej. Liczące się państwa w Unii – a musimy być takim państwem – chronią swój rynek. My mamy do czynienia z sytuacją całkowicie nieprawidłową. Powinniśmy krok po kroku, oczywiście w zgodzie z regułami państw cywilizowanych, czyli wykupując te media, doprowadzić do tego, aby one były polskie w najwyższym możliwie procencie.

Teraz „Gazeta Wyborcza” podaje, że rząd chce przejąć grupę Polska Press, która należy do niemieckiego koncern Passauer Neue Presse. Według dziennika, PKO BP ma być podmiotem kupującym wydawnictwo, a osobą odpowiedzialną za realizację tych działań polityk PiS Maks Kraczkowski, który od niedawna jest wiceprezesem banku. Poseł jednak zaprzecza sensacyjnym doniesieniom, twierdząc, że „GW” opiera się na plotkach.

Według „Gazety Wyborczej” politycy PiS wcześniej starali się o przejęcie „Faktu” i „Newsweeka”, tytułów należących do niemieckiej grupy Axel Springer, jednak spotkali się wtedy ze stanowczą odmową wydawcy.

Poprzez jednego z warszawskich prawników oraz osobę z rodziny wysoko postawionego polityka PiS robione było podejście zarówno pod „Fakt”, jak i „Newsweek”, który jest solą w oku tej władzy. Spotkali się ze stanowczą odmową, a na spotkaniach z kadrą i szefami redakcji Niemcy podkreślają wartość niezależnego dziennikarstwa – twierdzi informator „GW”.

Warto przeczytać: „Wyborcza” ujawnia materiał z inwigilacji Marszu Niepodległości [WIDEO]

Podziel się