Szukaj

Rosyjskie media sfałszowały zdjęcie ze szczytu G20 [FOTO]

09-07-2017 17:58
Putin doklejony na zdjęciu z G20 Fot. Tomasz Kułakowski / twitter / screen Twitter
Podziel się

Zdjęcie, które obiegło rosyjskie media, potwierdza, jak bardzo są podporządkowane władzy. Tradycja podobnej propagandy w Rosji sięga już dziesięcioleci.

W rosyjskich mediach opublikowano fotografię ze szczytu G20. Na zdjęciu widać rozmawiających prezydentów m.in. Stanów Zjednoczonych i Turcji, za nimi stoi kanclerz Niemiec. Jednak w centralnym miejscu fotografii widnieje Władimir Putin.

Okazuje się, że prezydenta Rosji nie było na oryginalnej fotografii. Putin został „wklejony” pomiędzy Donalda Trumpa i Recepa Tayipa Erdogana. Fałszerstwo zauważył Tomasz Kułakowski, który oba zdjęcia – oryginalne i „poprawione” – zamieścił na Twitterze.

Koniecznie przeczytaj: Spróbuj się nie śmieć. Tak Antifa walczyła z kapitalizmem w Hamburgu [FOTO]

Czytaj też: Dziwna trasa lotu Putina na szczyt G20. Nadrobił 500 km, aby ominąć Polskę? [FOTO]

Manipulacja nie tylko potwierdza, że rosyjskie media są całkowicie podporządkowane władzy i zamiast dziennikarstwa parają się propagandą. Przypomina też, że podobne zabiegi sowieccy propagandyści stosowali już kilkadziesiąt lat temu.

Najgłośniejszy przykład to fotografia, przedstawiająca krasnoarmiejców tuż po kapitulacji Berlina, umieszczających sowiecką flagę na Reichstagu. Nie było tajemnicą, że żołnierze radzieccy grabili podbijane kraje, jednak oficjalnie o tym milczano. Dlatego zdjęcie poddano retuszowi, usuwając z ręki sołdata kilka skradzionych zegarków.

Bez retuszuPo retuszu

Warto przeczytać: Sytuacja w Hamburgu pogarsza się. Melania Trump nie może opuścić hotelu [WIDEO]

Podziel się