Szukaj

Nawet „Wyborcza” pisze o „czystkach narodowców na Facebooku”. Skasowano profil Marszu Niepodległości, ONR, MW i inne

27-10-2016 13:21
Marsz Niepodległości 2015 w Warszawie Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Facebook zablokował już strony Marszu Niepodległości, Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego. Przez administratorów serwisu usuwane są też profile poszczególnych działaczy – takie działania nasilają się akurat w momencie, kiedy do Marszu Niepodległości zostało zaledwie dwa tygodnie.

Blokowanie profili organizacji narodowych i poszczególnych działaczy związanych z tym środowiskiem rozpoczęło się już kilka miesięcy temu – poszczególne strony są na zmianę usuwane i przywracane. Im bliżej Marszu Niepodległości, tym więcej prawicowych treści znika z największego na świecie serwisu społecznościowego.

Większość działaczy zmuszona jest komentować całą sprawę na Twitterze.

Skasowali profile z setkami tysięcy obserwujących i wielomilionowymi zasięgami. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości – 250 tys. fanów. Ruch Narodowy – 170 tys. Młodzież Wszechpolska – 80 tys. - opisuje akcję Facebooka na Twitterze prezes Ruchu Narodowego i poseł Robert Winnicki.

Koniecznie przeczytaj: Niesamowite zaproszenie na Marsz Niepodległości 2016 [WIDEO]

Czytaj też: Oficjalna odpowiedź Andrzeja Dudy ws zaproszenia na Marsz Niepodległości

Ten proces trwał przez ostatnie miesiące. Strony były usuwane, a narodowcy bezskutecznie starali się je przywrócić. – W ubiegłym tygodniu zniknęły ostatnie: przywrócona Młodzieży Wszechpolskiej i czwarta już wersja strony Marszu Niepodległości – dodaje w czasie rozmowy z „GW” Witold Tumanowicz - przedstawiciel stowarzyszenia, które odpowiada za organizację Marszu Niepodległości.

Blokowanie treści na Facebooku to na pewno duże utrudnienie dla środowisk narodowych. W Polsce na FB konto ma blisko 80% internautów, na Twitterze zaledwie 15%.

Narodowcy przekonują, że Facebook celowo ich cenzuruje, gdyż według nich publikowane przez nich treści nie łamią standardów serwisu. Administratorzy FB tłumaczą z kolei podejmowane działania walką z „mową nienawiści”.

Protest zapowiedziano na 5 listopada na godz. 14.00 pod siedzibą polskiego Facebooka, w okolicy Ronda ONZ.

Protestujemy przeciwko nasilającej się cenzurze administracji portalu społecznościowego Facebook. Monopolista ten w zakresie treści reprezentowanych przez polskich użytkowników, promuje środowiska lewicowe i liberalne, jednocześnie ograniczając lub eliminując ze swojej przestrzeni treści narodowe, patriotyczne i katolickie - w rozmowie z portalem dzienniknarodowy.pl mówił Robert Bąkiewicz ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

 

Warto przeczytać: Trasa Marszu Niepodległości 2016

Podziel się