Szukaj

Marta Kaczyńska krytykuje zakaz aborcji i ograniczenie dostępu do in vitro

26-09-2016 16:14
Marta Kaczyńska, w czasie obchodów trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

W swoim ostatnim felietonie dla tygodnika „wSieci” Marta Kaczyńska negatywnie odniosła się do propozycji zaostrzenia prawa aborcyjnego i wprowadzenia ograniczeń w dostępie do in vitro. Według niej całkowity zakaz przerywania ciąży były „zwyczajnie okrutny wobec rodzin”. Kaczyńska twierdzi też, że duchowni powinni pomagać kobiecie w podjęciu decyzji o ewentualnej aborcji.

Rozpoczynając swój felieton, Kaczyńska podkreśla, że głosowanie w Sejmie dotyczące zakazu aborcji i wprowadzenia ograniczeń w dostępie do in vitro nie wynikały „z woli kierownictwa PiS”. Córka Lecha Kaczyńskiego zaznacza, że pierwszy projekt był inicjatywą obywatelską, a w przypadku in vitro pomysłodawcą było ugrupowanie Kukiz’15.

Kaczyńska twierdzi, że większość Polaków jest za tym, aby aborcja była dopuszczalna przy zagrożeniu życia i zdrowia matki, a także w przypadku ciąży powstałej w wyniku gwałtu. Publicystka uważa też, że zarówno lekarze, jak duchowni powinni wspierać kobiety zastanawiające się nad aborcją i pomagać im w podjęciu „świadomej decyzji”.

Koniecznie przeczytaj: Sejm poparł obywatelski projekt „Stop Aborcji”! Zobacz, kto był za aborcją, a kto przeciw (pełna lista NAZWISK)

Czytaj też: Cejrowski skrytykował na Facebooku „czarny protest”. Odzew internautów rekordowy!

Kobiety powinny więc w powyższych prawach mieć zagwarantowaną możliwość podjęcia świadomej decyzji przy wsparciu odpowiednio przeszkolonego personelu medycznego, a także duchownych – twierdzi córka byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Według niej wprowadzenie zmian prawnych w zakresie regulacji in vitro także nie jest korzystne dla Polaków. Kaczyńska uważa, że projekt pozwalający na pozaustrojowe zapłodnienia maksymalnie jednej komórki jajowej i zakazujący zamrażania zarodków, spowoduje, że w Polsce będzie rodziło się jeszcze mniej dzieci. Dodaje, że „w obliczu ogólnoświatowych tendencji”, które powodują, że kobiety późno decydują się na urodzenie dziecka, nie należy rezygnować z takich „rozwiązań medycznych”.

Do felietonu Marty Kaczyńskiej odniósł Tomasz Terlikowski, który na portalu Telewizji Republika wyraził swoje oburzenie, szczególnie w kontekście fragmentu odnoszącego się do „wsparcia” duchownych, jakiego powinni udzielać przy podejmowaniu decyzji o aborcji.

Szokującym jest pomysł, by ksiądz miał wyznaczać, czy dane dziecko można czy nie można zabić. Zgody na takie rozwiązania, ze strony ludzi wierzących, być nie może. A ksiądz, który zdecydowałby się w takiej procedurze uczestniczyć sam postawiłby się poza wspólnotą Kościoła, uczestnicząc w aborcji, co jest zakazane przez Kodeks Prawa Kanonicznego – podkreśla publicysta.

Według Terlikowskiego takie podejście jest „próbą wygodnego zrzucenia odpowiedzialności za zabicie na duchownych” i „ubabrania księży w krew niewinnych”.

Warto przeczytać: W tym europejskim kraju można zabić jedno z nienarodzonych bliźniąt. Nawet, jeżeli jest zupełnie zdrowe!

Podziel się