Szukaj

Kubuś Puchatek na cenzurowanym w Chinach. Przywódca Państwa Środka nie ma poczucia humoru [FOTO]

18-07-2017 01:51
Kubuś Puchatek i Xi Jinping Fot. Financial Times / twitter / screen Twitter
Podziel się

Znany dzieciom na całym świecie miś o małym rozumku nie jest dobrze widziany w Chinach. Władze jak mogą „wycinają” Kubusia Puchatka z internetowych serwisów. O sprawie donosi „Financial Times”.

Czym postać pluszowego misia naraziła się Chińczykom? Chodzi o podobieństwo jego disnejowskiego wizerunku do przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej.

Porównania Xi Jinpinga do Puchatka pojawiają się w Internecie już od kilku lat. Dużą popularnością cieszyło się m.in. dokonane przy okazji spotkania z ówczesnym prezydentem USA Barackiem Obamą porównanie obu polityków do Kubusia Puchatka i Tygryska.

Koniecznie przeczytaj: Szwecja zamierza wprowadzić cenzurę. Chodzi o imigrantów

Czytaj też: Pomysł brytyjskich urzędników może doprowadzić do likwidacji reklam

Z kolej fotografia, przedstawiająca powitanie Xi Jinpinga z premierem Japonii Shinzo Abem, internautom skojarzyła się z postaciami Kubusia i Kłapouchego.

Najwyraźniej chińskiemu przywódcy brakuje poczucia humoru, bowiem popularny pluszak został w Państwie Środka objęty cenzurą. Jest to możliwe dzięki ograniczeniu w Chinach dostępu do zasobów światowego Internetu. We własnej, wewnętrznej sieci, cenzura obejmuje przede wszystkim rodzimych serwisów społecznościowych i dotyczy wszelkich obrazków z wizerunkiem misia; po wpisaniu do przeglądarki oficjalnej chińskiej nazwy bajki, chiński internauta widzi informację, że „zawartość jest nielegalna”.

To kolejny w ostatnim czasie przykład cenzurowania klasyki bajek dziecięcych. Niedawno pisaliśmy o wycofaniu przez szwedzką bibliotekę książek o przygodach Pippi Langstrump pod pozorem… zawartych w nich wyrażeń uznanych za „rasistowskie”.

Warto przeczytać: 350 prawicowych stron zablokowanych na FB! Za wszystkim stoi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Podziel się