Szukaj

Gliński ujawnia, ile będziemy płacić za abonament RTV. „Nie powinniśmy z tego robić histerii”

13-05-2017 16:38
Wicepremier Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Podziel się

Projekt ustawy abonamentowej ma trafić w ciągu najbliższych 2-3 tygodni do Sejmu - zapowiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który dodał, że jej celem jest poprawa skuteczności ściągania opłaty od posiadaczy odbiorników telewizyjnych.

Przymusowy abonament RTV od wielu lat budzi kontrowersje, a wielu Polaków unika płacenia tego podatku. Media publiczne popadają jednak w coraz większe zadłużenie i obecny rząd robi wszystko, aby zwiększyć ściągalność tej opłaty.

Każdy kto posiada odbiornik powinien płacić, nie będzie żadnego rozróżnienia. Ustawa umożliwi tylko bardziej skuteczną egzekucję tych opłat abonamentowych. Nie powinniśmy z tego robić histerii, bo to nas wszystkich obowiązek. Jeśli chcemy mieć w Polsce media publiczne, to wszyscy, którzy posiadamy odbiorniki powinniśmy na to płacić – stwierdził Gliński.

Koniecznie przeczytaj: Piotr Liroy Marzec wykluczony z klubu Kukiz’15

Czytaj też: Niemcy w strachu o swoje media w Polsce

Niezależnie od tego jak będziemy je postrzegali, czy są zawłaszczane politycznie, czy nie, to one istnieją na całym świecie, więc dobrze by było, gdyby istniał efektywny system płacenia daniny publicznej na te media – wicepremier w taki sposób tłumaczył obowiązek płacenia abonamentu RTV.

Gliński powiedział też, jaka będzie wysokość tej opłaty i w jaki sposób będzie ściągana.

Chcemy, żeby to była opłata, którą płacilibyśmy co miesiąc razem z deklaracjami podatkowymi, ta opłata wynosiłaby około 8 złotych miesięcznie. Jednak wymaga to zmiany prawa w Unii Europejskiej i nie jest takie proste do wprowadzenia. Będziemy musieli na to poczekać, stąd próba szybszego uszczelnienia systemu poprzez wprowadzenie nowelizacji – zdradził minister kultury.

Warto przeczytać: Egipskie media coraz bardziej interesują się śmiercią Magdaleny Żuk. Piszą, jaka narracja ma być dominująca w Polsce

Podziel się