Szukaj

Zamieszanie wokół wyboru nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

23-08-2016 18:18
Gmach Teatru Polskiego we Wrocławiu
Podziel się

W poniedziałek aktor Cezary Morawski został wybrany nowym dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na tym stanowisku zastąpi Krzysztofa Mieszkowskiego, który kierował teatrem od dziesięciu lat. Wybór spotkał się ze sprzeciwem środowiska artystycznego. Według aktorów konkurs na dyrektora był ustawiony.

Krzysztof Mieszkowski nie będzie pełnił już funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Nie spełnił podstawowego kryterium: nie posiada wyższego wykształcenia, a co za tym idzie, nie mógł przystąpić do konkursu.

Wraz z Morawskim o fotel dyrektora ubiegało się jeszcze pięcioro kandydatów: Daniel Przastek (uzyskał 3 głosy), Izabela Duchnowska, Janusz Słoniowski, Bogdan Koca i Dariusz Zawiślak (nie otrzymali żadnych głosów).

Koniecznie przeczytaj: Cezary „Trotyl” Gmyz zagranicznym korespondentem TVP?

Czytaj też: Szkocja rozważa wprowadzenie do szkół języka polskiego

Mieszkowski wraz z reżyserem Krystianem Lupą nie mają wątpliwości, że konkurs był ustawiony. To była kuriozalna, absurdalna sytuacja – powieiedział Piotr Rudzki – kierownik literacki teatru we Wrocławiu. Dalej mówił o tym, że konkurs nie odbył się na uczciwych zasadach: Podczas posiedzenia komisji zostało naruszonych wiele ustaleń - wynikiem konkursu miało być rozdzielenie funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego, teraz okazuje się, że pan Morawski będzie łączył obie te role. Konkurs był ewidentnie ustawiony - dwoje delegatów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy brali udział w dwóch dotychczasowych posiedzeniach, powiedziało nam wprost: „Jesteśmy z wami, ale musimy głosować za tym, którego nam wskazano”.

Były dyrektor teatru oświadczył, że o zaistniałej sytuacji zawiadomi prokuraturę. Protest przeciwko Morawskiemu poparły znane aktorki: Maja Ostaszewska i Magdalena Cielecka. Główne zarzuty przeciwko nowemu dyrektorowi to serwilizm wobec władzy (Będzie pełnił rolę marionetki w rękach rządzących – powiedział aktor Jacek Poniedziałek) oraz niekontynuowanie linii programowej Mieszkowskiego, która, według Rady Artystycznej Teatru Polskiego, „doprowadziła do uzyskania największych sukcesów w historii teatru”. Warto przypomnieć, że pod dyrekcją Morawskiego Teatr Polski we Wrocławiu wystawiał m.in. sztuki takie jak „Śmierć i dziewczyna” oraz „Golgota Picnic”, które zostały przez dużą część środowisk prawicowych i konserwatywnych uznane za pornograficzne i bluźniercze.

Warto przeczytać: Słoweniec Aleksander Ceferin nowym prezydentem UEFA

Podziel się