Szukaj

„WYKLĘTY” - ważny film o Żołnierzach Niezłomnych niedługo w kinach. Zobacz oficjalny zwiastun [WIDEO]

30-01-2017 18:29
Wyklęty - plakat filmu
Podziel się

10 marca oficjalna premiera „Wyklętego” - pierwszej niezależnej produkcji o Żołnierzach Niezłomnych. Film stworzony przez reżysera Konrada Łęckiego i Fundację „Między Słowami” aktora Marcina Kwaśnego opowiada opartą na faktach historię żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli z komunistyczną władzą o powojenny kształt Polski.

Po co mamy zajmować się upamiętnianiem jakichś harcerzyków, którzy zapomnieli, że się wojna skończyła? – pyta posłanka w programie telewizyjnym w jednej ze scen filmu.

To oczywiście nawiązanie do wypowiedzi Joanny Senyszyn, która w ten sposób próbowała oczerniać działaczy pozmienia niepodległościowego. Ostatni incydent z posłanką Nowoczesnej Joanną Scheuring-Wielgus, która kilka dni temu w toruńskim liceum zakłóciła wykład poświęcony Żołnierzom Wyklętym, nazywając polskich bohaterów „zbrodniarzami” i „faszystami”, doskonale pokazuje, że film poruszający tą tematykę jest bardzo potrzebny.

Koniecznie przeczytaj: Teledysk do filmu „Wyklęty”. Contra Mundum: „Już dopala się ogień biwaku” [WIDEO]

Czytaj też: Francuscy żołnierze poszli do McDonalda. W tym czasie ktoś ukradł im broń i amunicję

„Wyklęty” to pierwszy film Fundacji „Między Słowami”, założonej w 2008 r. przez Marcina Kwaśnego, który wcześniej wcielił się w rolę Witolda Pileckiego i Romana Dziemieszkiewicza „Pogody”, a w filmie „Wyklęty” gra dowódcę oddziału ps. „Wiktor”.

Poprzednie role w filmach o podziemiu niepodległościowym nie zaspokoiły do końca mojej ciekawości dotyczącej losów jego bohaterów, zwanych dziś Żołnierzami Niezłomnymi. Stąd decyzja o zaangażowaniu się w produkcję filmu ‘WYKLĘTY’. W scenariuszu Konrada Łęckiego poznajemy sylwetki partyzantów, dla których w 1945 r. wojna się nie skończyła. Nie chcieli oni poddać się komunistycznemu dyktatowi, siłą narzuconemu Polsce przez Związek Radziecki i zapłacili za to najwyższą cenę – mówi Marcin Kwaśny.

Film wejdzie na ekrany kin już 10 marca 2017 r. Wystąpili w nim m.in.: Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Marek Siudym, Piotr Cyrwus, Robert Wrzosek, Hanna Świętnicka, Andrzej Plata, Olgierd Łukaszewicz i Janusz Chabior.

W opisie produkcji możemy przeczytać, że „Wyklęty” to „to film o brutalnych czasach, niedocenionych bohaterach targanych dylematami i sporze o historię, a także osamotnieniu, trudnej miłości i dramatach rodzin podziemia antykomunistycznego”.

Akcja toczy się w Polsce, w latach 1945-1948 i opowiada o żołnierzach zbrojnego podziemia, którzy po zakończeniu wojny nie przestali walczyć o wolną Polskę. Historia głównego bohatera - „Lola” granego przez Wojciecha Niemczyka - oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa.

Poruszający w filmie jest wątek głównego bohatera, ukrywającego się w osamotnieniu, oddzielonego od żony i syna. O wartości tej produkcji przesądzał będzie nie tyle rozmach batalistyczny, którego tu nie brakuje, ale przede wszystkim historia człowieka wyrzuconego poza społeczny nawias tylko dlatego, że pozostał wierny sobie i wyznawanym przez siebie wartościom – opisuje Marcin Kwaśny.

Dla autora scenariusza i reżysera filmu, Konrada Łęckiego film „Wyklęty” to debiut w pełnometrażowej produkcji.

Przedstawiamy opowieść o naprawdę dramatycznych czasach, w których bohaterowie filmu, a zarazem rzeczywiste postacie, stawali przed niezwykle trudnymi wyborami. Ocena tamtych zdarzeń rzutuje także na funkcjonujące do dziś podziały w społeczeństwie. Starałem się nie oceniać decyzji bohaterów, ale w możliwie najbardziej bezpośredni sposób pokazać tragizm ich losów, a także poczucie totalnej izolacji i osamotnienia w sytuacji, w której się znajdowali – mówi Konrad Łęcki.

Pierwszy klaps na planie produkcji „Wyklęty” padł w marcu 2014 r., a zdjęcia zakończyły się w maju 2016. W filmie udział wzięło 80 zawodowych aktorów i kaskaderów oraz kilkuset statystów i członków grup rekonstruktorskich. Zdjęcia były kręcone przede wszystkim w województwie świętokrzyskim. Za dystrybucję filmu odpowiada firma Kondrat-Media, która w 2015 r. wprowadziła do kin film „Pilecki”.

Oficjalny zwiastun filmu:

Zdjęcia z planu: Wojciech Marczak
Wyklęty - zdjęcia z planu
Wyklęty - zdjęcia z planu

Warto przeczytać: Skandal w szwajcarskiej armii. Żołnierze „heilowali” przed swastyką [FOTO]

Podziel się