Szukaj

Olga Tokarczuk o polskim narodzie na łamach niemieckiej prasy: „Chciałabym zmienić narodowość na WOŚP”

25-01-2019 16:01
Olga Tokarczuk Fot. Martin J. Kraft / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Znana polska pisarka Olga Tokarczuk opublikowała na łamach niemieckiego „Die Zeit” artykuł, w którym dokonała oceny narodu polskiego oraz działalności WOŚP w kontekście zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W artykule pisarka podzieliła się swoją refleksją po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak stwierdziła, zamach na tego polityka był atakiem wymierzonym w „liberalną i postępową Polskę":

Reprezentował wszystko to, czym nie jest Prawo i Sprawiedliwość. Choć był tradycjonalistą, przeciwstawiał się zaściankowości otwartością serca i umysłu. Zamach na niego to także zamach na wizję liberalnej i postępowej Polski.

Koniecznie przeczytaj: Owsiak o ochronie podczas finału WOŚP w Gdańsku: „Proszę nie łączyć fundacji WOŚP z organizacją bezpieczeństwa” [wideo]

Czytaj też: Konferansjer o zabezpieczeniu wcześniejszych finałów WOŚP: „Ochrona nie reagowała. Sami to robiliśmy z pomocą ludzi”

Olga Tokarczuk napisała również, że zamachowiec mający zaburzenia psychiczne, zabił pod wpływem propagandy obecnej w mediach publicznych: 

Telewizja państwowa (…) konsekwentnie agresywnym i zniesławiającym językiem określa opozycję polityczną i każdego, kto myśli inaczej niż partia rządząca. Zamordowanego prezydenta nazywano złodziejem, Niemcem, homofilem i mafiosem (…) W celi więziennej ten człowiek (Stefan W) widział dokładnie te wiadomości, złych ludzi i konieczność radykalnych rozwiązań.

W dalszej części swojego tekstu literatka pokusiła się o kontrowersyjne stwierdzenie dotyczące narodu polskiego. Jej zdaniem WOŚP pozwoliła Polakom się „uspołecznić”:

Akcje WOŚP umożliwiły Polakom – dość ponurym ludziom – ogrzanie się w ogniu społeczności. Nie miałabym nic przeciwko temu, by WOŚP ogłosił się narodem. Chętnie zostałabym jego obywatelką.

Pisarka, zgodnie z lewicową narracją, przypomniała, że prawdziwymi ofiarami wszechobecnej nienawiści są oponenci prawej strony sceny politycznej:

W Polsce kozłami ofiarnymi są tzw. zwariowani lewicowcy, aktywiści queer, Niemcy, Żydzi, tzw. marionetki Unii Europejskiej, feministki, liberałowie i każdy, kto wspiera imigrantów.

Słowa Olgi Tokarczuk dosadnie skomentowal internauci:

Warto przeczytać: Szef ochrony imprezy WOŚP w Gdańsku został zatrzymany przez policję. Mężczyzna wprowadzał w błąd policję [wideo]

Podziel się