Szukaj

„Smoleńsk” Antoniego Krauzego na Festiwalu Filmowym w Gdyni

02-09-2016 18:19
Film Smoleńsk (2016) w reżyserii Antoniego Krauzego
Podziel się

W poniedziałek 5. września odbędą się pierwsze pokazy filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego. Produkcja opowiadająca o katastrofie TU-154 z parą prezydencką na pokładzie od dawna wzbudza ogromne kontrowersje, m. in. ze względu na kilkukrotne przekładanie daty premiery oraz tajny scenariusz i domniemane ingerencje polityków w fabułę filmu.

„Smoleńsk” zostanie zaprezentowany podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Widzowie będą mogli obejrzeć film na specjalnym pozakonkursowym pokazie.

Problemy z finansowaniem produkcji powodowały kilkukrotne przekładanie premiery filmu. Kilka miesięcy temu wydawało się, że obraz trafi do kin w szóstą rocznicę katastrofy, jednak twórcy „Smoleńska” nie zdążyli. Media spekulowały, że powodem kolejnego opóźnienia premiery był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, któremu miały nie podobać się niektóre sceny filmu. Ostatecznie „Smoleńsk” w kinach ukaże się 9 września.

Koniecznie przeczytaj: Nagranie z rozmowy Tuska i Putina po katastrofie smoleńskiej odnalezione

Czytaj też: „Gazeta Polska”: ujawniony po 5 latach dokument dotyczący katastrofy smoleńskiej pogrąża Donalda Tuska

W rolę Lecha Kaczyńskiego wcielił się Lech Łotocki (pierwszym wyborem był Marian Opania, ale aktor nie zgodził się przyjąć roli z powodów politycznych), odtwórczynią postaci Marii Kaczyńskiej została Ewa Dałkowska. Rolę dziennikarki dociekającej prawdy na temat przyczyn katastrofy TU-154 zagrała Beata Fido.

Całkowity koszt produkcji „Smoleńska” wyniósł ok. 10 mln zł. Część pieniędzy pochodzi ze zbiórki publicznej, która odbywała się w 2014 r., więcej niż 5 mln ofiarowali anonimowi darczyńcy. Według doniesień mediów brakującą kwotę miały uzupełnić spółki skarbu państwa, jednak jak do tej pory nie zostało to oficjalnie potwierdzone. W 2013 r. (czyli w czasach kiedy u władzy była Platforma Obywatelska) Polski Instytut Sztuki Filmowej odrzucił wniosek autorów „Smoleńska” o dofinansowanie projektu.

Środowiska nieprzychylne PiS-owi obawiają się, że film będzie promował tezę o wybuchu, który według niektórych miał być przyczyną katastrofy samolotu TU-154. Już w najbliższy piątek dowiemy się, na jaką wersję „prawdy smoleńskiej” wybrał reżyser Antoni Krauze i autorzy scenariusza.

Warto przeczytać: Pierwsze recenzje „Wołynia” bardzo pozytywne! „To wielki film”, „Film głęboko prawdziwy”

Podziel się