Szukaj

Smerfetka usunięta z plakatów w Izraelu. „Obraża uczucia religijne” [WIDEO]

05-04-2017 13:06
Smerfetka usunięta z plakatu w Izraelu Fot. IRAC / Twitter / screen Twitter
Podziel się

W dzielnicach zamieszkiwanych przez ortodoksyjnych żydów w izraelskim mieście Bene Berak z plakatów promujących nowy film o Smerfach zniknął wizerunek Smerfetki, mimo że jest ona główną bohaterką nowych przygód niebieskich stworzeń.

Trwa kampania promocyjna „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski”. Na plakatach reklamujących film na całym świecie możemy zobaczyć Smerfetkę, Ciamajdę, Osiłka i Ważniaka. Jednak nie w Bene Berak – konserwatywnym izraelskim mieście niedaleko Tel Awiwu.

Krajowy dystrybutor filmu Mirka`im Hutzot Zahav zadecydował o usunięciu żeńskiej bohaterki z billboardów, gdyż obecność Smerfetki mogłaby urazić mieszkających tam ultraortodoksyjnych żydów, którzy stanowią większość w Bene Berak. Uważają oni, że kobiece wizerunki nie powinny pojawiać się na plakatach reklamowych czy nawet w magazynach. Według nich taki obraz przedstawicielki płci przeciwnej mógłby przyciągnąć wzrok mężczyzn, a ortodoksyjnym żydom nie wolno patrzeć na wizerunek kobiet.

Koniecznie przeczytaj: Sonda z tym pytaniem została usunięta po godzinie. Powód? „Przyniosła odwrotny skutek od zamierzonego” [FOTO]

Czytaj też: Nagranie z ataku terrorystycznego w Izraelu. Palestyńczyk dźgnął 4 osoby [WIDEO]

Wymazanie Smerfetki to nie jedyny przykład takich działań tamtejszej cenzury. W czasie trwającej w USA kampanii wyborczej w ortodoksyjnych izraelskich gazetach nie umieszczano zdjęć Hillary Clinton. Z kolei kiedy do kin wchodziła popularna seria „Igrzysk śmierci” w Bene Berak z billboardów usunięto wizerunek głównej bohaterki – zamiast niej umieszczając na plakatach… koronę.

Tym razem jednak sytuacja wydaje się jeszcze bardziej abstrakcyjna. Smerfetka nie jest nawet prawdziwą kobietą – tylko fikcyjną bajkową postacią. Izraelska organizacja religijna Israel Religious Action Center skrytykowała krajowego dystrybutora filmu, nazywając jego działania absurdalnymi.

Warto przeczytać: Muzułmanie wzywają do brania ślubów z Europejkami, ma to przyspieszyć islamizację

Podziel się