Szukaj

Amerykański Żyd nie chce oddać obrazu skradzionego z Polski. Co więcej, wytoczył naszym władzom proces

21-03-2019 19:41
Dziewczyna z Gołębiem Fot. The Art Newspaper / Twiiter.com / Twitter
Podziel się

Jak podaje „New York Times”, amerykański Żyd rosyjskiego pochodzenia Alexander Khochinsky odmówił oddania naszemu krajowi obrazu „Dziewczyna z gołębiem”, który został skradziony podczas II wojny światowej przez niemieckie wojska z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jakiś czas temu polskie władze nieskutecznie wnosiły o jego ekstradycję. Teraz sprawa trafi przed francuski sąd.

Z relacji mediów wynika, iż Alexander Khochinsky uważa, że domaganie się od niego zwrotu obrazu to przejaw antysemityzmu. Co więcej, stanowczo podkreśla, że dzieło odziedziczył po swoim dziadku, żołnierzu armii sowieckiej, który przywiózł je z terytorium Niemiec. Ponadto powołuje się również na rosyjskie prawo, zgodnie z którym jest to rekompensata za zniszczenia wojenne. 

Gdy tylko polskie władze dowiedziały się, że Khochinsky posiada obraz, zażądały od Rosji jego zatrzymania i zwrotu dzieła. Wówczas mężczyzna ukrył „Dziewczynę z gołębiem” i wyjechał do USA.

Koniecznie przeczytaj: Tam to już norma? Zdumiewają reakcja kasjerki paryskiego metra na widok napadu [wideo]

Czytaj też: Skandaliczna postawa Izraela. Katz: „Nie mam zamiaru przepraszać Polaków”. Oto, jak reaguje polski rząd

W 2018 roku Polska starała się przed amerykańskim sądem o zgodę na ekstradycję Khochinsky’ego. Decyzja była odmowna, a sam Amerykanin wytoczył naszym władzom proces o straty moralne i finansowe.

Jak podał „New York Times”, w ubiegłym miesiącu mężczyzna na żądanie Polski został zatrzymany w Paryżu. Obecnie przebywa na wolności, ale ma zakaz opuszczania kraju. W czerwcu odbędzie się rozprawa ekstradycyjna przed paryskim sądem.

Z relacji mediów wynika, że wartość obrazu „Dziewczyna z gołębiem” to ok. 83,5 tys. zł, co na międzynarodowym rynku sztuki nie jest kwotą wysoką. Jednak polskie władze starają się o precedens, który ułatwi odzyskiwanie zrabowanych dzieło sztuki podczas II wojny światowej.

Warto przeczytać: Rosyjska firma oskarżona o antysemityzm. Lody „Ubogi Żyd” weszły na rynek z jeszcze bardziej kontrowersyjnym hasłem reklamowym

Podziel się