Szukaj

Rammstein wywołał burzę zapowiedzią teledysku. Zespół oskarżono o antysemityzm. Czy słusznie? [wideo]

28-03-2019 19:42
Deutschland, Rammstein Fot. Rammstein Official / You Tube / YouTube
Podziel się

26 marca na oficjalnym kanale zespołu Rammstein opublikowano krótki zwiastun nowego teledysku. Mimo iż materiał trwa zaledwie 35 sekund, teaser wywołał lawinę komentarzy.

W zapowiedzi utworu „Deutschland” (Niemcy) pojawiła się scena jednoznacznie kojarzącą się z Holokaustem. Na opublikowanym fragmencie widzimy członków zespołu przebranych w obozowe pasiaki. Na jednym z nich widoczna jest gwiazda Dawida. Więźniowie z założonymi na szyję sznurami stoją na szubienicy. Wszystko wskazuje, że zaraz zostanie wykonana egzekucja.

Wideo w zaledwie dwa dni zdobyło 1,5 mln wyświetleń na YouTube.

Koniecznie przeczytaj: Wpadka Amerykanów. Zamiast aktualnego hymnu Niemiec odśpiewano jego… nazistowską wersję [WIDEO]

Czytaj też: Andrzej Duda w szatni polskiej reprezentacji. Furorę zrobiły muzyka w tle i żart Sławomira Peszko [WIDEO]

Teaser teledysku wywołał polityczną burzę. Środowiska żydowskie w Niemczech oskarżyły muzyków o trywializowanie Hokolaustu.

Tym filmem zespół przekroczył granicę. Trywializacja i przedmiotowe potraktowanie Holokaustu, które pokazano w klipie to duża nieodpowiedzialność

- mówiła była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Charlotte Knobloch.

Głos zabrali także przedstawiciele niemieckiego rządu.

Myślę, że to profanacja i niesmaczne wykorzystanie wolności artystycznej

- stwierdził Felix Klein, komisarz do spraw antysemityzmu w tamtejszym rządzie.

Wypowiedziała się także Iris Rosenberg, rzeczniczka Yad Vashem w Jerozolimie, która zaapelowała o odpowiedzialne podejście do pamięci o zamordowanych Żydach. W rozmowie z „Bildem” zaznaczyła, że instytut „nie krytykuje generalnie prac artystycznych przypominających o Holokauście”, jednak, jak dodała, prezentacja nie może obrażać, dyskredytować ani bezcześcić pamięci o Holokauście i nie być tylko „zwykłym narzędziem” wykorzystanym do przyciągnięcia uwagi.

Niemieckich muzyków oskarżano także o antysemityzm. Pozostaje się jednak zastanowić, czy słusznie. Rammstein tak naprawdę przypomniał jedynie, że to Niemcy stoją za Holokaustem i nie tylko (w niemieckim obozach mordowano przecież nie tylko Żydów). W teledysku pojawią się także niemieccy naziści, a w tekście słyszymy ironiczne „Niemcy ponad wszystkim”.

Cały teledysk do utworu „Deutschland” został opublikowany godzinę temu.

Warto przeczytać: Jerzy Grunwald o sytuacji w Szwecji: „Szykują własnemu społeczeństwu drugi Holokaust” [WIDEO]

Podziel się