Szukaj

Te motywy w filmowych superprodukcjach nie są dziełem przypadku. Oto, jak twórcy propagują ideologie [wideo]

05-09-2018 21:29
Mad Max Fot. Wojna Idei / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Popularny youtuber Jonathan Pageau podał analizie kilka ostatnich filmowych superprodukcji, których bohaterkami są kobiety. W wielu z nich przewijają się te same motywy – z pozoru nic nie znaczące sceny służą promowaniu pewnej ideologii.

Omówione zostały m.in. filmy „Wonder Woman”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” czy „Logan”. We wszystkich tych produkcjach można zauważyć, że postacie męskie są zastępowane kobiecymi. Niekonieczne na korzyść tych ostatnich.

Kobietom nadawane są męskie cechy charakteru, takie jak fizyczna siła czy przywódcza charyzma, a na dalszy plan schodzą walory takie jak piękno, wdzięk czy emocjonalność. Damskie bohaterki przedstawiane są jako maszyny do zabijania, agresywne wojowniczki, które muszą udowodnić, że są lepsze od mężczyzn. W tym samym czasie panowie, coraz częściej ukazywani jako bojaźliwe ofermy, ustępują im miejsca.

Koniecznie przeczytaj: Roger Waters nie wierzy w atak chemiczny w Syrii. Legendarny lider Pink Floyd krytykuje Białe Hełmy: „To propaganda islamskich terrorystów” [wideo]

Czytaj też: Skrajna lewica zachwycona słowami… Adolfa Hitlera. Genialny trolling Antify [WIDEO]

Przez wypełnianie męskich ról społecznych postaciami kobiecymi, które ucieleśniają właśnie te role, może się okazać, że nie ujrzymy wywyższenia kobiecości, ale raczej ślepe przywiązanie do męskich cech i przestawienie ich jako tych naprawdę ważnych

- komentuje Jonathan Pageau.

Warto przeczytać: Skandaliczna wypowiedź ukraińskiego polityka. „Każdy Polak, który we Lwowie założy symbole Armii Krajowej zostanie pobity”

Podziel się