Szukaj

Prezydent Poznania zgadza się na koncert Behemotha i ironicznie odpowiada oburzonemu wojewodzie

08-10-2016 18:20
Nergal, Behemoth, 2014 Fot. mzagerp / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak nie zgodził się odwołać występu Behemoth, który został zaplanowany na 10 października. Oburzenie środowisk patriotycznych wywołał plakat zespołu nawiązujący do godła Polski, na którym widnieje odwrócony krzyż, biały orzeł z diabelskimi rogami, a także nazwa trasy koncertowej, „Rzeczpospolita niewierna”. W tej sprawie wystosował oświadczenie wojewoda wielkopolski, który skrytykował decyzję prezydenta Poznania, zaznaczając, że zespół znieważa polskie symbole narodowe.

W poniedziałek Behemoth ma zagrać w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bogdan Freytag z patriotycznego związku „Wiernych Polsce" wystosował w tej sprawie kilka dni temu list otwarty do prezydenta Poznania, w którym napisał:

Mottem tego 'koncertu' jest 'Rzeczpospolita niewierna', a polskie godło jest sprofanowane przez umieszczenie na godle węży, trupich czaszek i odwróconego satanistycznego krzyża. Znieważanie godła podlega karze do 1 roku pozbawienia wolności, zgodnie z art. 137 § 1 KK. Ponadto ten pseudozespół publicznie lży z Pana Boga i wiary katolickiej oraz obraża wartości narodowe.

Koniecznie przeczytaj: Behemoth sprofanował polskie godło! Sprawę bada prokuratura

Czytaj też: Nowoczesna za odrzuceniem projektu wprowadzającego kary za „polskie obozy śmierci”

Ze względu na satanistyczny wizerunek zespołu przeciwko występom Behemotha protestowali też przedstawiciele środowisk katolickich.

Prezydent Poznania jednak nie zdecydował się odwołać zaplanowanego koncertu.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, prezydent nie zamierza ingerować w kulturę i sztukę. Nie będzie wywierał wpływu na artystów czy interweniował w zakresie przekazu artystycznego. Jest przeciwnikiem cenzury w kulturze – takie oświadczenie przekazała Hanna Surma, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Zespół, po tym oświadczeniu wyraził swoją wdzięczność dla Jaśkowiaka na Facebooku.

Decyzja prezydenta Poznania nie spodobała się jednak wojewodzie wielkopolskiemu. Zbigniew Hoffmann (PiS) w opublikowanym oświadczeniu napisał:

Wojewoda zwraca uwagę na potrzebę szacunku w stosunku do symboli narodowych, którego brak przejawia się m.in. na plakacie prezentującym trasę grupy muzycznej.

Nie po to wiele lat walczyliśmy o własne państwo, barwy i symbole narodowe, by dziś publicznie je znieważać. Nawet w kontekście szeroko rozumianej sztuki – dodał wojewoda.

Hoffmann odniósł się też bezpośrednio do postawy prezydenta Poznania:

Tym bardziej niezrozumiałym wydaje się stanowisko Prezydenta Miasta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, wyrażającego akceptację dla organizacji koncertu na terenie MTP.  Wojewoda wielkopolski przypomina, że zgodnie z treścią Konstytucji godło Rzeczypospolitej Polskiej podlega ochronie prawnej. Szacunek wobec Konstytucji, tak wyrażany przez Pana Prezydenta Jacka Jaśkowiaka, nie powinien mieć charakteru selektywnego.

Jaśkowiak nie zostawił bez odpowiedzi zarzutów wojewody i na swoim facebookowym profilu napisał:

Ocenę, czy dane dzieło artystyczne znieważa symbole narodowe, zostawmy sądom. A tymczasem grupa BEHEMOTH! powinna podziękować Wojewodzie Hoffmannowi za darmową reklamę.

Przypomnijmy, że w związku z podejrzeniem o znieważenie przez Behemoth godła Polski sprawę bada prokuratura: Behemoth sprofanował polskie godło! Sprawę bada prokuratura

Warto przeczytać: Szuchewycz krytycznie o deklaracji polsko-ukraińskiej: „napisali, że nasze zachodnie ziemie są polskie”

Podziel się