Szukaj

Premiera „Smoleńska” w Berlinie odwołana „ze względów bezpieczeństwa”

29-10-2016 17:42
Film Smoleńsk (2016) w reżyserii Antoniego Krauzego
Podziel się

Jak poinformował niemiecki dziennik „Tagesspiegel” berlińska premiera „Smoleńska” Antoniego Krauze została odwołana „ze względów bezpieczeństwa”. Według właścicieli kina film jest tak kontrowersyjny, że stanowi zagrożenie dla widzów i budynku.

Niemiecka premiera filmu „Smoleńsk” miała odbyć się 7 listopada w berlińskim kinie Delphi. Przedstawiciele polskiej ambasady rozesłali już około 800 zaproszeń na pokaz obrazu Antoniego Krauze.

Jednak zaledwie kilka dni przed premierą kino uznało, że polski film jest „tak kontrowersyjny”, że „ze względów bezpieczeństwa i dla ochrony gości oraz obiektu” rezygnuje z jego pokazu. Co więcej, podano, że jest to również związane z możliwymi demonstracjami.

Koniecznie przeczytaj: Zamach na polską ambasadę w Berlinie? Próbowano ją spalić!

Czytaj też: Film o „bandytach” z AK niedługo w białoruskich kinach

Dziennik „Tagesspiegel” podkreśla, że takie sytuacje należą do rzadkości. Według gazety „Smoleńsk” jest filmem upolitycznionym i z tym wiązała się odmowa kina.

Film o okolicznościach katastrofy w kwietniu 2010 roku w pobliżu zachodniego rosyjskiego miasta Smoleńsk powiela stanowisko prawicowej rządzącej partii PiS: katastrofa nie była skutkiem wypadku lecz zamachu - co jest sprzeczne ze szczegółowymi ustaleniami polskiej i rosyjskiej strony – twierdzi niemiecki dziennik, który nie szczędzi krytyki Prawu i Sprawiedliwości.

(..) takie wszczepianie tej teorii spiskowej w polską świadomość jest jednym z czynników, które obecnie dzielą kraj. PiS powołało nową komisję śledczą, a ostatnio Kaczyński zażądał ekshumacji ciał ofiar, co wywołało protesty rodzin – dodaje „Tagesspiegel”.

Warto przeczytać: KOD kończy protest przed Kancelarią Premiera. To już koniec ruchu Kijowskiego?

Podziel się