Szukaj

Izraelscy prawnicy za nawoływanie do bojkotu ich kraju ścigają nawet mieszkańców Nowej Zelandii. W tym także Żydów

14-02-2018 11:59
Lorde Fot. Michael Candelori / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Dwie młode Nowozelandki wezwały znaną piosenkarkę Lorde do odwołania koncertu w Izraelu. Gdy ta to uczyniła, zostały pozwane przez izraelską kancelarię.

Nadia Abu-Shanab jest nauczycielką w Wellington i palestyńską aktywistką. Z kolei Justine Sachs to żydowska studentka i pisarka z Auckland. W grudniu obydwie napisały w internecie list otwarty do nowozelandzkiej piosenkarki Lorde, wzywając ją do odwołania zapowiedzianego niewiele wcześniej jej koncertu w Izraelu, planowanego na 2018 rok. Motywowały to koniecznością zaprotestowania przeciw izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.

Koniecznie przeczytaj: Na profilu izraelskiej organizacji pod adresem Polski wylewane jest wiadro pomyj. Wszystko pod grafiką ze słowami… Lecha Wałęsy [FOTO]

Czytaj też: To nagranie sprzed lat otwiera oczy. Izraelska polityk wyjaśniła, w jaki sposób Izrael wykorzystuje „antysemityzm” do własnej politycznej gry [WIDEO]

Wkrótce Lorde odwołała swój izraelski koncert, który miał się odbyć w Tel Awiwie 5 czerwca. W oświadczeniu napisała,że „odbyła wiele dyskusji z ludźmi o różnych poglądach” zanim podjęła tę decyzję.

Odwołanie koncertu oburzyło wiele środowisk w Izraelu. Uznano to za atak na państwo Izrael. Grupa adwokatów Shurat HaDin na podstawie izraelskiego „prawa antybojkotowego” uchwalonego w 2011 roku, ale dotychczas niestosowanego, pozwała obydwie autorki listu przed sądemw Jerozolimie, formalnie w imieniu trójki zawiedzionych fanów. Prawnicy domagają się od Nowozelandek 13 tysięcy dolarów odszkodowania.

Fala hejtu spadła również na Lorde (właściwie Ellę Marija Lani Yelich-O’Connor). Aktorka Roseanne Barr napisała na Twitterze:

Zbojkotujcie tę świętoszkę... Lorde poddała się presji ze strony BDS (ruch wzywający do bojkotu Izraela -przyp. red.) i odwołała występ w Izraelu.

Warto przeczytać: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Podziel się