Szukaj

To będzie prawdziwy filmowy hit! Polską bohaterkę wojenną zagra znana gwiazda Hollywood

01-10-2017 15:33
Penélope Cruz Fot. Joelle Maslaton / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

W rolę Krystyny Skarbek, agentki polskiego i brytyjskiego wywiadu ma wcielić się Penélope Cruz, gwiazda takich przebojów jak „Vanilla Sky” czy „Vicky Cristina Barcelona”. „SuperExpress” podaje, że aktorkę wybrała sama pisarka Maria Nurowska, która pracuje nad scenariuszem do filmu o polskiej bohaterce wojennej.

Historia polskiej agentki o nieprzeciętnej urodzie fascynuje od lat. Krystyna Skarbek urodziła się 1 maja 1908 w Trzepnicy. Kiedy dowiedziała się o wybuchu II wojny światowej, przedostała się z Kenii (gdzie przebywała z mężem dyplomatą) do Anglii. Tam, już po rozstaniu ze swoim mężem, zgłosiła się do służby w tajnej agencji brytyjskiej SOE. Zadaniem organizacji było prowadzenie wywiadu i aktów sabotażu w okupowanej Europie. Jako kurierka Skarbek jeździła m.in. do Polski, prowadziła również misje wywiadowcze m.in. w Egipcie oraz w okupowanej Francji.

Koniecznie przeczytaj: „Niezwyciężeni” - spektakularny film o polskiej walce niepodległościowej, który trzeba zobaczyć! [WIDEO]

Czytaj też: Niemieckie ministerstwo zablokowało film o Polakach. Według Niemców jest… „antyniemiecki i antyislamski”

Kiedy w 1944 r. wybuchło powstanie w Warszawie, Skarbek, która przedostała się do Londynu, wielokrotnie składała prośby o przerzut do kraju, ale spotkała się z odmową.

W kwietniu 1945 w Kairze Polka została zdemobilizowana. Skarbek otrzymała odprawę w wysokości zaledwie 100 funtów (w tym czasie roczna przeciętna płaca wynosiła ok. 3000 funtów).

Przez kolejne lata polska agentka zarabiała na życie m.in. jako pokojówka w hotelu, sprzedawczyni, telefonistka czy stewardessa na statkach pasażerskich.

Według niepotwierdzonych informacji Ian Fleming, z którym Skarbek miała mieć trwający blisko rok romans, opisał ją w swojej pierwszej książce o Bondzie „Casino Royal”. Pisarz podobno wzorował się na niej, tworząc postać Vesper Lynd.

Skarbek zginęła w 1952 roku. Polka została śmiertelnie ugodzona nożem przez swojego ówczesnego partnera Dennisa Muldowneya, którego oświadczyny wcześniej odrzuciła. Zabójca został ujęty i skazany na śmierć.

Maria Nurowska, która według doniesień mediów, po konsultacjach z francuskimi i włoskimi producentami filmu, miała wybrać do roli Skarbek Penélope Cruz, twierdzi, że jest zobowiązana kontraktem do zachowania tajemnicy w kwestii obsady. Oficjalna informacja ma zostać ogłoszona pod koniec roku.

Powiem tak: podpisałam kontrakt, zgodnie z którym nie mogę nic zdradzić, nie mogę udzielić żadnej informacji. Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem ogłosimy tę informację. To wielkie święto dla mnie i myślę, że dla całego świata - powiedziała pisarka w rozmowie z „SuperExpressem”.

Warto przeczytać: Kapitalny film „Niezwyciężeni” wzbudził zachwyt niemal wszystkich. „Wyborcza” stwierdziła jednak, że czegoś, a właściwie „kogoś” im brakuje…

Podziel się