Szukaj

Polak wygrał Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków

04-09-2016 12:17
Saksofon na stojaku Fot. gudka / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Saksofonista Łukasz Dyczko zajął pierwsze miejsce na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków. W ramach finałowego występu Polak wykonał „Rapsodię na saksofon altowy” Andre Waigneina. Młody muzyk pokonał dziesięciu rywali z różnych krajów europejskich. W nagrodę otrzymał 10 tys. euro.

Finałowy konkurs odbył się w sobotni wieczór w Kolonii. Przewodniczącym pięcioosobowej komisji był światowej sławy skrzypek litewski Julian Rachlin.

Łukasz Dyczko, uważany za jeden z największych talentów w muzyce poważnej, wygrał z Robertem Bilym z Czech, któremu przypadło drugie miejsce, oraz z Dominikiem Wagnerem z Austrii, zdobywcą trzeciego miejsca. Sukces Polaka jest tym większy, ponieważ jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby w konkursie zwyciężył muzyk grający na saksofonie.

Koniecznie przeczytaj: Konkurs na prezesa TVP. Kurski, Braun, Max Kolonko wśród kandydatów

Czytaj też: Donald Trump obiecał zniesienie wiz dla Polaków

Laureat powiedział, że dzięki wygranej „nabrał pewności siebie, jeśli chodzi o instrumenty”. Bo jednak w „klasyce” fortepian, skrzypce czy wiolonczela stoją znacznie wyżej w hierarchii, częściej możemy oglądać je na salach koncertowych – wyjaśnił. Dyczko dodał też, że oprócz umiejętności technicznych podczas finałowego występu bardzo ważne było skupienie i zapanowanie nad psychiką.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków odbywa się co dwa lata. Biorą w nim udział muzycy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia. Sukces Dyczki to trzecie zwycięstwo Polaka w tym prestiżowym konkursie. W 1992 r. pierwsze miejsce zajął skrzypek Bartłomiej Nizioł, a osiem lat później główną nagrodę zdobył pianista Stanisław Drzewiecki.

Warto przeczytać: Gwałt zbiorowy w obozie dla uchodźców. Sprawcy to nastoletni Pakistańczycy

Podziel się