Szukaj

Para prezydencka zainaugurowała akcję Narodowego Czytania

03-09-2016 12:45 (aktualizacja: 03-09-2016 16:28)
Portret Henryka Sienkiewicza
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda zainaugurowali w sobotę Narodowe Czytanie początkowymi fragmentami „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. To pierwszy od czasu edycji w 2012 roku samodzielny wybór czytelników. Wcześniej decyzję podejmował prezydent.

Dzieła Sienkiewicza czytano w sobotę w ponad 2200 miejscowościach w całej Polsce. Tym razem to czytelnicy wybrali, jakiej książce zostanie poświęcone Narodowe Czytanie. W poprzednich latach decyzję podejmował prezydent. W 2012 roku był to „Pan Tadeusz”, następnie dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza oraz wybrana przez nowego prezydenta i pierwszą damę „Lalka” Bolesława Prusa.

Rok 2016 został w Polsce poświęcony autorowi „Quo Vadis” ze względu na przypadającą 170 rocznicę urodzin pisarza oraz setną rocznicę jego śmierci. Prezydent wyjaśnił, dlaczego według niego tę książkę wybrali czytelnicy: Przede wszystkim Henryk Sienkiewicz opisał w niej ludzką naturę: miłość, pożądanie, wielki duch, ale także nienawiść, okrucieństwo, ale przed wszystkim to, co zawsze ujmuje nasze serca. Na końcu zwycięża dobro. Dobro, które nie miało siły militarnej, władzy, ale siłę ducha, wiary. Może właśnie dlatego w tamtym okresie pod zaborami Polacy tak bardzo tę powieść pokochali.

Koniecznie przeczytaj: Michalkiewicz zastanawia się, co Andrzej Duda obiecał Żydom w Nowym Jorku

Czytaj też: Andrzej Duda wróci z USA z niezwykłym pojazdem pancernym

Pierwsza dama podziękowała wszystkim uczestnikom akcji oraz zgromadzonym na Narodowym Czytaniu w innych miejscach w całej Polsce. Zwróciła również uwagę na to, jak ważne jest wybieranie przez przez rodziców lektur dobrych i sprawdzonych, które „od tylu lat nas poruszają”.

Głos zabrał również minister kultury Piotr Gliński, który przypomniał, czym komisja noblowska w 1905 r. umotywowała swój wybór, wręczając nagrodę autorowi „Quo Vadis”. Poza uznaniem jego wybitnych umiejętności tworzenia eposu, Sienkiewicz określany został jako „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu” (tak powiedział o nim jeden z jurorów Nagrody Nobla).

Warto przeczytać: Andrzej Duda tym razem ułaskawi Zygmunta Miernika? Skazany na 10 miesięcy za rzucenie tortem w sędzinę antykomunistyczny opozycjonista stara się o status więźnia politycznego

Podziel się