Szukaj

Nie żyje Jerzy Bożyk – legendarny krakowski jazzman i antykomunistyczny działacz niepodległościowy [foto+wideo]

16-02-2019 22:22
Jerzy Bożyk Fot. Krzysztof Jan Krzyżanowski / You Tube / screen YouTube
Podziel się

W sobotę 16 lutego w Krakowie zmarł Jerzy Michał Bożyk, jeden z najlepszych polskich muzyków jazzowych, działacz niepodległościowy, lingwista, teatrolog, przewodnik turystyczny. Miał 78 lat.

Bardzo smutna wiadomość. Dziś odszedł na Wieczną Wartę Jerzy Bożyk - lwowiak, strzelec, jazzman, działacz opozycji antykomunistycznej, jedna z najbarwniejszych postaci współczesnego Krakowa, bard Marszu Szlakiem Kadrówki... Jurku, odpoczywaj w pokoju!

- napisał na Twitterze Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Koniecznie przeczytaj: Niesamowity gest Kuby Błaszczykowskiego. Ujawniono szczegóły kontraktu z Wisłą Kraków

Czytaj też: Internauci nie wierzą. Lech Wałęsa udostępnił nagranie, na którym broni go… Jerzy Urban [wideo]

Jerzy Michał Bożyk (ps. Boży Jerzyk) był promotorem polskiego autostopu i jazzu, teatrologiem, lingwistą (tłumaczem języka słowackiego), działaczem antykomunistycznym i niepodległościowym (KPN, Związek Strzelecki „Strzelec”), zapalonym cyklistą i turystą górskim (także przewodnikiem po Małopolsce i Szlaku Orlich Gniazd, udzielał się w Kole Grodzkim PTTK w Krakowie).

Urodził się we Lwowie 7 maja 1941 r. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi w 1959 r. Współpracował z zespołami The Jazz Five Boys, Silver Jazz i Tiger Rag. Do 1976 r. koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji. W 1977 r. zdał państwowy egzamin piosenkarski u prof. Bardiniego. Potem rozpoczął studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim, które ukończył w 1985 r. Od 1982 r. był członkiem Beale Street Band, gdzie grał na fortepianie.

Bez wątpienia człowiek orkiestra. W Krakowie znano go przede wszystkim jako świetnego pianistę i wokalistę jazzowego. Był gwiazdą Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami i innych wydarzeń. Co roku otwierał łódzki Studencki Festiwal Piosenki Turystycznej YAPA, występował również na Jazz Jamboree Festival czy Zaduszkach Jazzowych. Od wielu lat był związany z krakowskim klubem „Awaria”.

W 2016 r. Jerzy Bożyk został oznaczony brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ciężko chorował. Po utracie nóg kilka lat temu poruszał się na wózku inwalidzkim. Nie przeszkadzało mu to jednak brać udział w Marszach Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Poniżej jeden z bardziej znanych i jednocześnie wyjątkowo niepoprawnych politycznie jak na współczesne czasy utworów Bożyka.

Warto przeczytać: Niewiarygodne. Oto, co ogłosił Jerzy Owsiak tuż po pogrzebie Pawła Adamowicza. „Szczyt hipokryzji” [wideo]

Podziel się