Szukaj

Steven Spielberg o opowiedział o antysemickim incydencie w Polsce i skrytykował nowelizację ustawy o IPN. Komentarz Rafała Ziemkiewicza

01-05-2018 11:29
Rafał Ziemkiewicz o obniżkach pensji dla polityków Fot. Telewizja Republika / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Z okazji 25. rocznicy powstania filmu „Listy Schindlera” w Nowym Jorku odbyło się uroczyste spotkanie twórców. W trakcie panelowej dyskusji zorganizowanej w ramach tego wydarzenia głos zabrał m.in. Steven Spielberg. Reżyser nie tylko zaapelował o szerzenie prawdy o Holokauście, ale również skrytykował przyjęcie przez polski rząd nowelizacji ustawy o IPN. Jego słowa bardzo stanowczo skomentował polski publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Podczas panelu dyskusyjnego Steven Spielberg m.in. zaapelował o to, aby młodzież i dorośli w znacznie większych stopniu poznawali prawdę o Holokauście:

To nie jest obecnie warunek ukończenia szkoły średniej, tak jak to być powinno. Historia holocaustu powinna być częścią programu nauk społecznych, programów studiów społecznych w każdym publicznym liceum w tym kraju.

W trakcie spotkania popularny hollywoodzki reżyser opowiedział o kilku antysemickich incydentach, do których miało dojść dojść podczas kręcenia filmu. Jednym z nich, jak mówił Spielberg, była reakcja pewnej Polki, której miał spodobać się niemiecki nazistowski mundur noszony w filmie przez Ralpha Fiennesa:

Koniecznie przeczytaj: Rafał Ziemkiewicz niezwykle dosadnie skomentował antypolskie wystąpienie prezydenta Izraela. Publicysta nie szczędził mocnych słów [wideo]

Czytaj też: Rafał Ziemkiewicz skomentował pomysł obniżenia płac dla posłów i samorządowców. „Oni jeżdżą z bilbordami? No to Jaro ich zaorał” [wideo]

Gdy Ralph Fiennes był ubrany w swój pełny mundur SS, pewna Polka krzyknęła i powiedziała, że bardzo podobał się jej jego mundur i żałowała, że nie wszyscy naziści wrócili, by znów ich (Polaków) chronić”.

Następnie Steven Spielberg odwoływał się również do niedawno uchwalonej nowelizacji ustawy o IPN, która zakazuje obwiniania wbrew faktom narodu polskiego o współudział w zbrodniach Holokaustu:

Prawdopodobnie zostanę aresztowany w Polsce, kiedy następnym razem będę o tym mówił, bo przyjęli to prawo. 

Te słowa słynnego hollywoodzkiego reżysera niezwykle dosadnie skomentował znany polski publicysta Rafał Ziemkiewicz:

Spielberg, twórca fałszywego mitu o dobrym Niemcu Schindlerze, rozpowiada, że w Polsce grozi mu aresztowanie i że Polacy marzą o powrocie SS "żeby ich znowu chroniło". Chyba nie ma tak swołockiego kłamstwa, do jakiego nie posunie się "holocaust industry" w kampanii przeciwko nam.

Warto przeczytać: Rafał Ziemkiewicz niezwykle dosadnie ocenił postawę Donalda Tuska ws. katastrofy smoleńskiej. „Był totalnie zesr...ny ze strachu, że trafi do więzienia”

Podziel się