Szukaj

Mel Gibson odpowiada na pytanie, czy nakręci film o historii Polski

27-04-2017 21:27
Mel Gibson, reżyser, aktor, Hollywood Fot. Georges Biard / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Znany hollywoodzki reżyser i aktor w czasie wywiadu dla tygodnika „Polityka” został zapytany o to, czy podjąłby się nakręcenia filmu o historii Polski. Mel Gibson stwierdził, że nie wyklucza stworzenia takiej produkcji, ale musiałby zostać spełnione pewne warunki.

Mel Gibson w Hollywood uchodzi za postać kontrowersyjną. Dlaczego? Aktor, reżyser i producent nie przejmuje się zbytnio poprawnością polityczną, nie ukrywa swoich konserwatywnych poglądów i stara się tworzyć filmy o rzeczach, które go interesują, a niekoniecznie wpisują się w linie „nowoczesnego i postępowego” kina.

Biorę się jedynie za realizację tych filmów, których nie zrobiłby nikt inny. Żeby stworzyć takie filmy jak „Braveheart. Waleczne serce”, „Apocalypto” czy „Pasję”, musiałem sięgnąć do własnej kieszeni i samemu wziąć się za produkcje i realizację – mówił w rozmowie dla tygodnika „Polityka”.

Koniecznie przeczytaj: Brytyjczyk w niezwykły sposób opowiada o Polsce. Film, który natychmiast podbił serca polskich internautów [WIDEO]

Czytaj też: Grzegorz Schetyna proponuje referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej [WIDEO]

Gibson na pytanie o to, czy przyjąłby propozycję nakręcenia filmu o polskiej historii, którą np. złożyliby mu polscy politycy, odparł:

Nie dostałem takiej propozycji, więc trudno mi gdybać. Musiałbym przeczytać scenariusz, jeśli będzie dobry - proszę bardzo. Jeśli to ma być kino, przez które będzie budować się tożsamość narodowa kraju, chętnie się włączę. Sam przecież od lat spełniam tę funkcję w swoim kinie.

Reżyser zaznaczył również, że nie podjąłby się stworzenia produkcji, która miałaby służyć celom politycznym:

Nie pozwoliłbym jednak, by film z moim udziałem miał zaspokajać interes którejś partii politycznej. Kino propagandy mnie nie obchodzi, nie zamierzam przykładać do niego ręki. Film historyczny ma w moim przekonaniu konsolidować naród i umacniać go. Ważne jest, żeby widz w trakcie projekcji zadał sobie pytanie, co ja bym zrobił na miejscu bohatera, a nie zęby dostał instrukcję, jak ma postępować.

Warto przeczytać: Lech Wałęsa zapowiada, że do Polski przybędzie miliard imigrantów z Chin

Podziel się