Szukaj

Amerykański pisarz oskarżył Tolkiena o propagowanie rasizmu. Jego zdaniem orkowie to... współcześni imigranci

28-11-2018 15:08
Orkowie Fot. Fofilolipop / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Jak poinformował „Daily Mail”, amerykański pisarz Andy Duncan stwierdził, że trylogia „Władca Pierścieni” autorstwa J.R.R Tolkiena jest „rasistowska”. Jego zdaniem, autor powieści dyskryminował w fabule niektóre rasy, gdyż przedstawił je wyłącznie w negatywnym świetle.

Andy Duncan uważa, że sposób, w jaki orkowie zostali ukazani we „Władcy Pierścieni” jest krzywdzący. Jego zdaniem, postacie można porównać to współczesnych imigrantów i uchodźców, którzy często spotykają z niezrozumieniem. Jak stwierdził, przedstawiciele tej rasy w powieści działają pod przymusem:

Mogę sobie łatwo wyobrazić, że wielu z tych ludzi, którzy wykonywali polecenia Władcy Ciemności, robiło to, by przeżyć. Wiele tych kreatur, które wyrosły pod okiem Saurona, nie miało innego wyboru. Ja dostrzegam w tym bardzo skomplikowaną kwestię polityczną. 

Koniecznie przeczytaj: Kompletny nokaut na Twitterze. Radosław Sikorski szybko zgaszony po słowach o reakcji na list ambasador USA

Czytaj też: USA reaguje na incydent nieopodal Cieśniny Kerczeńskiej i stawia Rosji ultimatum. „Dajemy Wam 60 dni”

Następnie dodał, iż, w jego mniemaniu, cała trylogia jest przesiąknięta dyskryminacją wobec niektórych ras:

Trudno przeoczyć powtarzające się u Tolkiena mniemanie, że niektóre rasy są po prostu gorsze od innych. Że niektórzy ludzie są gorsi od innych. I według mnie, jeśli na dłuższą metę za bardzo się do tego przywiążesz, to będzie mieć tragiczne konsekwencje zarówno dla ciebie, jak i dla społeczeństwa. 

Co ciekawe, pisarz ocenił negatywnie postać Hobbita. Stwierdził bowiem, że jest postacią posiadającą prawicowe poglądy i sprzeciwiającą się imigracji orków do Shire i ich integracji z tamtejszymi mieszkańcami.

Warto przeczytać: Ambasador USA Georgette Mosbacher spotkała się z Grzegorzem Schetyną. O czym rozmawiali?

Podziel się