Szukaj

Dokładnie 93 lata temu Władysław Stanisław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Wśród faworytów był inny Polak

13-11-2017 21:25
Władysław Stanisław Reymont
Podziel się

Równo 93 lata temu Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że literacką Nagrodę Nobla otrzymuje Władysław Stanisław Reymont. Polskiego pisarza uhonorowano za powieść „Chłopi”.

Szwedzka Akademia Nauk podała w uzasadnieniu, iż literacką Nagrodę Nobla przyznaje jako akt uznania dla sposobu przedstawienia życia na wsi. Doceniono niezwykły naturalizm i realizm obecny w tej powieści.

Kandydaturę Reymonta do Nagrody Nobla zgłoszono już w 1918 roku, jednak wtedy nie mógł zaliczać się do grona faworytów. Jego powieści nie były wówczas jeszcze tłumaczone na język szwedzki. W międzyczasie zgłoszono również kandydaturę innego polskiego pisarza Stefana Żeromskiego. 

Koniecznie przeczytaj: Książka szkalująca Polaków nagrodzona prestiżową nagrodą literacką w Portugalii

Czytaj też: Niezwykle zaskakujące ustalenia. Mateusz Morawiecki jest... kuzynem Jarosława Kaczyńskiego!

W 1924 roku Władysław Reymont znalazł się w gronie trzech pisarzy, którzy mieli największe szanse na otrzymanie tej Nagrody. Rywalizował on wówczas z Tomaszem Mannem oraz wspomnianym wcześniej Żeromskim, któremu udało mu uzyskać poparcie szwedzkich elit. Jego szanse zostały jednak pogrzebane przez Niemcy, które zaprestowały przeciw antygermanizmowi widocznemu w jego powieściach.

Gdy ogłaszano nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla w 1924 roku, Władysław Reymont był poważnie chory. Kurował się we Francji i ku jego niezadowoleniu znalazł się w centrum zainteresowania mediów. Był na tyle chory, że nie był w stanie udać się na uroczystość wręczenia tej nagrody. Napisał wówczas do przyjaciela:

Co za ironia. Nagroda Nobla, pieniądze, sława wszechświatowa i człowiek, który bez zmęczenia wielkiego nie potrafi się rozebrać. To istotna ironia życia.

Na przestrzeni lat Szwedzka Akademia Nauk doceniła również innych polskich pisarzy i poetów. Laureatami tej nagrody byli również: Henryk Sienkiewicz (1905r.), Czesław Miłosz (1980r.) oraz Wisława Szymborska (1996r.).

Warto przeczytać: Ogromny sukces polskiej animacji! „Twój Vincent” z dużymi szansami na „europejskiego” Oscara [WIDEO]

Podziel się