Szukaj

Wiadomo, dlaczego TVP nie przyjęła propozycji BBC. Brytyjska stacja zażądała, aby serial o Witoldzie Pilecki stworzył producent… „Pokłosia”

05-02-2018 17:03
Witold Pilecki
Podziel się

Wczoraj media obiegła sensacyjna wiadomość o tym, że Telewizja Publiczna nie przystała na propozycję BBC ws. współpracy przy tworzeniu serialu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Okazuje się, że TVP miała poważny powód.

Jak dowiedziały się media, w 2016 r. do prezesa TVP Jacka Kurskiego zgłosił się Ben Donald, w BBC główny producent seriali o tematyce międzynarodowej, który chciał wspólnie z polską telewizją stworzyć serial o rotmistrzu Pileckim.

Telewizja Publiczna nie zgodziła się. Teraz pojawiły się zarzuty, że BBC nie otrzymała żadnej oficjalnej odpowiedzi na swoją propozycję. W oficjalnym oświadczeniu TVP tłumaczy, że nie mogła nawiązać współpracy ze względu na postawiony przez stronę brytyjską warunek, który był nie do przyjęcia.

Koniecznie przeczytaj: Dla takich chwil warto pamiętać o polskich bohaterach – prof. Witold „Wypad” Kieżun ze łzami w oczach dziękuje za pamięć o żołnierzach [wideo]

Czytaj też: Maciej Stuhr żali się, że nie dostaje propozycji zawodowych. Zapewnia, że „nie jest lewakiem”, a „Pokłosie” było „super propolskim filmem”

Jak pisze niezalezna.pl, chodziło o to, że za serial miał odpowiadać Dariusz Jabłoński, właściciel firmy Apple Film Production, który był głównym producentem filmu „Pokłosie”. Przez środowiska prawicowe i wielu krytyków film traktujący o zbrodni w Jedwabnem został uznany za antypolski.

Poniżej fragment oświadczenia TVP:

Strona brytyjska postawiła jako decydujący warunek powierzenie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim producentowi wykonawczemu, którego dotychczasowa działalność nie budzi zaufania TVP i wywołała oburzenie znaczącej części polskiej opinii publicznej. Jego wcześniejsze dzieło zaszkodziło relacjom polsko-żydowskim, przedstawiając je w zniekształconym kształcie oraz propagowało i utrwalało fałszywe stereotypy na temat polsko-żydowskiej historii.

TVP nie może powierzyć produkcji tak ważnego dla Polski i Polaków tematu bez gwarancji, że dokonania i postać narodowego bohatera nie zostaną zmanipulowane i zniekształcone. Zachodzi obawa, że powierzenie tak ważnego tematu producentowi wskazanemu przez BBC doprowadzi do stworzenia filmu, który również wzbudzi oburzenie widzów w Polsce i będzie szkodliwy dla wizerunku naszego kraju. TVP jest otwarta na wszelkie rozmowy w sprawie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim przy uwzględnieniu tego podstawowego zastrzeżenia. Niezależnie od rozmów z BBC telewizja publiczna podjęła własne prace nad stworzeniem serialu o życiu i działalności bohaterskiego rotmistrza – czytamy.

Warto przeczytać: Ryszard Petru nie zawodzi. Podczas programu Tomasza Lisa zaprezentował własny pomysł na działalność TVP. Wymowne reakcje internautów [wideo+foto]

Podziel się