Szukaj

Poprawność polityczna na deskach teatru? Czarnoskóra aktorka wcieli się w rolę Joanny D'Arc. Wymowne reakcje internautów [FOTO]

07-02-2018 20:13
Condola Rashad Fot. Broadwaycom / YouTube / screen Twitter
Podziel się

Niedawno Manhattan Theatre Club poinformował, iż w spektaklu opowiadającym o życiu Joanny D'Arc, w roli tytułowej bohaterki wystąpi aktorka Condola Rashad. Ta decyzja twórców sztuki nie spotkała się jednak z pozytywnymi reakcjami potencjalnych widzów. Wręcz przeciwnie internauci, którzy komentowali ten wybór, zwracali uwagę, iż po raz kolejny szeroko pojęta poprawność polityczna wkracza w sferę kultury.

Decyzja o obsadzeniu w roli Joanny D'Arc Rashad wywołała dość burzliwą dyskusję wśród internautów, którzy nie szczędzili słów krytyki wobec twórców spektaklu. Jeden z użytkowników Twittera pytał z ironią, jakie byłby reakcje, gdyby np. w filmie traktującym o życiu Żydówki Anny Frank, w rolę głównej bohaterki wcieliła się również czarnoskóra aktorka?

Koniecznie przeczytaj: Gdańsk: Absurd rodem z najlepszych komedii Stanisława Barei. W taki sposób władze miasta zmieniają tablice z komunistycznymi nazwami ulic [foto]

Czytaj też: Elżbieta Rybarska opowiedziała o tym, jak wygląda obecna walka o prawdę historyczną. Jej słowa rzucają nowe światło na konflikt polsko-izraelski [wideo]

Z kolei inny internauta zwrócił uwagę na fakt, że po raz kolejny poprawność polityczna powoduje to, że niejako na siłę zmienia się czyjąś przynaleźność rasową i tym samym fałszuje się np. prawdę historyczną:

Dziewica Orleańska była Afro-Amerykanką? Więc szkoła okłamywała nas co do tej słynnej, historycznej postaci. Teraz, dzięki MTC, znam prawdę. Powinniśmy spalić wszystkie te zwodnicze obrazy dziewczyny, promujące fałszywą białą wersję historii świata.

Akcja tej sztuki, która wystawiona będzie na nowojorskim Broadwayu, rozgrywa się w XV-wiecznej Francji. Condola Rashad w udzielonym wywiadzie oznajmiła, że nie będzie inspirować się poprzednimi inscenizacji, ani take czytać o tym, jak inne aktorki zagrały tą postać. Jak podkreśliła, chce stworzyć własną, niepowtarzalną kreację tej bohaterki.

Joanna d’Arc, nazywana również Dziewicą Orleańską, jest francuską bohaterką narodową, świętą Kościoła katolickiego, a także patronką Francji. Podczas wojny stuletniej odważnie poprowadziła armię francuską do kilku niezwykle ważnych zwycięstw. Jak wówczas twierdziła, kierował nią sam Bóg.

Warto przeczytać: Prezydent Donald Trump mianował nowego ambasadora USA w Polsce. Internauci bardzo szybko znaleźli osobę odpowiedzialną za tą decyzję [FOTO]

Podziel się