Szukaj

Londyn: Kolekcjoner nabył dzieło Banksy'ego. Po zakończeniu licytacji obraz uległ autodestrukcji [wideo]

08-10-2018 19:07
Autodestrukcja obrazu
Podziel się

W piątek w domu aukcyjnym Sotheby’s jeden z kolekcjonerów nabył za ponad milion funtów obraz Banks'ego zatytułowany „Dziewczynka z balonikiem”. Mężczyzna długo nie cieszył się zakupionym dziełem, bowiem po zakończeniu licytacji uległo ono autodestrukcji. Jak się okazało, był to celowy zabieg przygotowany wcześniej przez samego artystę.

Zwieńczeniem piątkowej aukcji była licytacja obrazu „Dziewczynka z balonikiem” autorstwa Banksy’ego. Ostatecznie, zwycięzca kupił dzieło za 1,04 miliona funtów (ok. 5 milionów złotych). To, co jednak wydarzyło się później, brytyjskie media uznały jednogłośnie za „jedem z najbardziej śmiałych wybryków w historii sztuki”. Jak widać na filmie, w obrazie uruchomił się mechanizm, który zadziałał jak popularna niszczarka do dokumentów:

Koniecznie przeczytaj: Szokujące nagranie. Oto, co musiała oglądać mała dziewczynka. Nikt nie zareagował [wideo]

Czytaj też: Niemcy: Polska dziewczynka zamordowana w Auschwitz przedstawiona jako ofiara Holokaustu [foto]

Arysta, który wcześniej zamonotował mechanizm, w swoim stylu skomentował autodestrukcję obrazu: „Idzie, idzie, poszło…”.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 

Going, going, gone...

Post udostępniony przez Banksy (@banksy) Paź 5, 2018 o 6:45 PDT

Później Banksy opublikował również film, w którym wyjaśnił, jak przygotował całą akcję. Niszczarka została wbudowana w obraz już kilka lat temu, w razie gdyby kiedykolwiek trafił on na aukcję.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 

. "The urge to destroy is also a creative urge" - Picasso

Post udostępniony przez Banksy (@banksy) Paź 6, 2018 o 10:09 PDT

Sam film Banksy opisał cytatem, który przypisał Pablo Picassowi: „Pęd do zniszczenia to także pęd twórczy”. Słowa te przypisywane są jednak rosjaninowi Michaiłowi Bakuninowi.

Warto przeczytać: Wielka rzeź bocianów podróżujących do Afryki. Wiele z nich nie dotrze do celu

Podziel się