Szukaj

22. rocznica „obiadu drawskiego”. Wałęsa dziś broni Konstytucji, a kiedyś sam ją łamał?

30-09-2016 14:55
Lech Wałęsa, były prezydent RP, 2009 Fot. MEDEF / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Dziś Lech Wałęsa głośno wspiera KOD, zarzucając jednocześnie obecnemu rządowi działania niezgodne z Konstytucją. Jednak mało kto pamięta, że jeszcze jako prezydent, sam zamieszany był w incydent, zmierzający do niekonstytucyjnego odwołania ministra. Dziś od tzw. „obiadu drawskiego” mijają 22 lata.

30 września 1994 roku ówczesny prezydent Lech Wałęsa odwiedził poligon wojskowy w Drawsku, na którym odbywał się w tym czasie kurs szkoleniowy dla najwyższej kadry dowódczej Sił Zbrojnych. Podczas obiadu zapytał towarzyszących mu generałów, jak oceniają sytuację panującą w wojsku. Ci skrytykowali cywilne kierownictwo MON, a w szczególności samego szefa resortu Piotra Kołodziejczyka. Generał Tadeusz Wilecki zaproponował rozstrzygnięcie sprawy ministra jeszcze w Drawsku, a w odpowiedzi Wałęsa zarządził głosowanie. Dwie osoby wstrzymały się od głosu, reszta opowiedziała się za odwołaniem Kołodziejczyka.

Koniecznie przeczytaj: Wałęsa znowu nawołuje do używania przemocy? „Młotkiem trzeba by ich...”

Czytaj też: Wałęsa pozywa legendarnego działacza opozycji. „To brzmi jak ponury żart”

Kolejnym krokiem ówczesnego prezydenta było zaproponowanie ministrowi obrony, by ten podał się do dymisji. Uzasadniał to zbyt wolnym reformowaniem resortu przez Kołodziejczyka. Ten odmówił, a następnie oskarżył Wałęsę i gen. Wileckiego o próbę pozakonstytucyjnego odwołania ze stanowiska podczas obiadu w Drawsku. Mimo tego premier Waldemar Pawlak uległ naciskom prezydenta i 12 listopada odwołał Piotra Kołodziejczyka z funkcji szefa MON.

Patrząc na dzisiejszą postawę Wałęsy, można stwierdzić, że od tego czasu jego stosunek do ustawy zasadniczej radykalnie się zmienił. Niedawno wyrażał on wdzięczność wobec prof. Andrzeja Rzeplińskiego za obronę Trybunału Konstytucyjnego, którego prawa są zdaniem byłego prezydenta naruszane. Ostro krytykował też Andrzeja Dudę, który – jak twierdzi Wałęsa – łamie Konstytucję.

Warto przeczytać: Wałęsa oficjalnie z Platformą Obywatelską. Co z KOD-em?

Podziel się