Szukaj

Żydzi wymogli na Polsce wstrzymanie prac w Jedwabnem. Tymczasem okazuje się, że ich religia nie zakazuje ekshumacji. Jest wręcz przeciwnie

06-02-2018 20:02
Pomnik w Jedwabnem Fot. Fotonews / wikimedia.com / CC BY-SA 3.0
Podziel się

W trakcie toczącej się obecnie debaty na temat relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej po raz kolejny eksperci i politycy nawiązują do zbrodni w Jedwabnem, za którą obwiniają Polaków. Tymczasem okoliczności tej zbrodni nie zostały dotychczas wyjaśnione i nie można z całą pewnością stwierdzić, kto jest rzeczywistym jej sprawcą. Kilkanaście lat temu badania polskich naukowców zostały wstrzymane przez środowiska żydowskie, które twierdziły, iż ekshumacje są niezgodne z ich prawem religijnym. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda.

Wówczas, gdy naukowcy prowadzący badania w Jedwabnem zdecydowali się na przeprowadzenie ekshumacji, spotkali się z dużym sprzeciwem środowisk żydowskich, które stanowczo przekonywały, iż wyciąganie, a następnie badania szczątków zmarłych narusza ich prawo. W związku z tym podjęto decyzję o wstrzymaniu dalszych prac, co poskutkowało tym, że świat nie poznał prawdy o tym tragicznym wydarzeniu.   

Tymczasem okazuje się, że potencjalne przeprowadzenie ekshumacji w Jedwabnem w żadnym stopniu nie naruszałoby żydowskiego prawa. Nawet więcej, zdaniem niektórych rabinów takie działanie jest wręcz wskazane.

Koniecznie przeczytaj: Dlaczego Żydzi są święcie przekonani, że w czasie II wojny światowej ich rodziny mordowali Polacy? Wyjaśnienie jest bardziej prozaiczne niż się powszechnie wydaje

Czytaj też: Rafał Ziemkiewicz zaapelował do pracowników IPN-u. „Należy wykorzystać obecną sytuację i przeprowadzić badania w Jedwabnem” [FOTO]

Niedawno dr Ewa Kurek w wywiadzie udzielonym portalowi wprawo.pl przytoczyła słowa ortodoksyjnego rabina Joespha A. Polaka, który stanowczo opowiedział się za przeprowadzaniem ekshumacji w Jedwabnem:   

Ofiary z Jedwabnego powinny zostać ekshumowane i pochowane ponownie, czy to na terenie pobliskiego cmentarza żydowskiego, czy to w Państwie Izrael. To, że nie jest to jedynie halachiczna opcja, lecz fundamentalny obowiązek, wynika jednoznacznie z wielu źródeł.

Warto również dodać, że zgodnie z żydowskim prawem zmarłego można ekshumować w przypadkach takich jak: przeprowadzenie ponownego pochówku w Izraelu, przeniesienie zmarłego do innej mogiły, również wówczas, gdy zmarły spoczywa na nienadzorowanym cmentarzu, a także wtedy, gdy ciało zostało pochowane poza kirkutem.

 

Warto przeczytać: Po 73 latach algierscy Żydzi dostaną od Republiki Federalnej Niemiec odszkodowania. Represje Vichy uznano za Holocaust [wideo]

Podziel się