Szukaj

Żołnierze Wyklęci patronami pociągów PKP. Których bohaterów wybrali internauci?

27-09-2016 12:10
Pociąg PKP Intercity, 2014 Fot. Paul Smith / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Znamy już wyniki internetowego głosowania na nowe nazwy dla dziesięciu pociągów PKP Intercity z rozkładu 2016/2017. Na trasie Lublin – Bielsko-Biała będą kursować składy TLK „Pilecki” i IC „Inka”. Najwięcej głosów internauci oddali na nazwę „Haller” (relacja Szczecin – Zakopane).

Głosowanie „PKP Intercity. Pociąg do podróży”, które przeprowadzono na profilu Facebook przewoźnika trwało dwa tygodnie. Wzięło w nim udział 28. tys. internautów. Z inicjatywy Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Narodowego w Warszawie, patronów tegorocznego głosowania, proponowane dla pociągów nazwy związane były z polską historią i kulturą.

Internauci w przypadku każdego z dziesięciu pociągów, mieli możliwość wybrania jednej z trzej proponowanych nazw. „Inka” w głosowaniu wyprzedziła innych Żołnierzy Wyklętych - „Zaporę” i „Ognia”, natomiast „Pilecki” uzyskał więcej głosów niż „Grot” i „Okulicki”. Oba składy będą jeździć na trasie Lublin – Bielsko-Biała.

Koniecznie przeczytaj: Cejrowski: „Żołnierze Wyklęci zwalczali zjawiska takie jak KOD”

Czytaj też: Polak wygrał Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków

„Haller” wygrał z „Piłsudskim” i „Wieniawą”. Inne nazwy pociągów nawiązujące do historii, zaproponowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, to „Kutrzeba” i „Moniuszko”. Reszta składów nazwami odnosi się głównie do malarstwa, są to: „Stańczyk”, „Podkowiński”, „Stańczyk”, „Pomarańczarka”, „Nautilus”.

Warto przeczytać: Polscy żołnierze dostaną nowe nieśmiertelniki. Znajdą się na nich: imię, nazwisko, PESEL, grupa krwi oraz... wyznanie

Podziel się