Szukaj

Zmarł Jerzy Bogusz, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz

26-09-2016 13:43
Niemiecki obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau Fot. Rodrigo Paredes / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Jerzy Bogusz zmarł wczoraj w Krakowie w wieku 94 lat. Był działaczem konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej i więźniem obozu Auschwitz, do którego trafił w pierwszym transporcie Polaków. Informację przekazał Grzegorz Rosengarten, były prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

Jerzy Bogusz był jednym z ostatnich żyjących byłych więźniów z grupy deportowanych w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych w dniu 14 czerwca 1940 r. Oznaczony został w obozie numerem 61 – powiedział Rosengarten. Z wszystkich 728 więźniów, którzy zostali deportowani w pierwszym transporcie, żyje już tylko pięciu.

Bogusz, który po wybuchu II wojny światowej pomagał przerzucać Polaków do organizowanej we Francji przez gen. Władysława Sikorskiego armii, został aresztowany na początku 1940 r. Oskarżony o działalność konspiracyjną więziony był w Tarnowie, po trwających dwa tygodnie brutalnym śledztwie, wraz z innymi więźniami politycznymi przewieziony został w czerwcu do obozu Auschwitz-Birkenau. Przebywał tam do kwietnia 1942 r., zwolniono go razem z innymi 50 więźniami. Bogusz zaangażował się wtedy w działalność polskiego podziemia, walczył w 9. oddziale partyzanckim kompanii 1. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Koniecznie przeczytaj: Korwin-Mikke: III wojna światowa jeszcze w tym roku

Czytaj też: Muzeum II Wojny Światowej zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obecny dyrektor MIIWŚ protestuje

Po wojnie ukończył Politechnikę Krakowską, potem przez wiele był jej pracownikiem naukowym.

Warto przeczytać: 77. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości na Westerplatte

Podziel się