Szukaj

„Ziemia przemówiła” - film o mordzie UB z 1949 r. na żołnierzach oddziału NSZ „Bartka”

07-12-2016 10:37
Ziemia przemówiła Fot. Związek Żołnierzy NSZ / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Dokumentalny film „Ziemia przemówiła” przedstawia historię jednej z największych zbrodni, jaką komuniści popełnili na polskich żołnierzach Podziemia Niepodległościowego. W 1949 r. Urząd Bezpieczeństwa przeprowadził prowokację, w wyniku której podstępem zamordowano dwustu żołnierzy z oddziału „Bartek” NSZ.

Akcja UB pod kryptonimem „Lawina” na Opolszczyźnie przeprowadzona została w wyjątkowo podły sposób. Bezpiece udało się wprowadzić swoich agentów do oddziału legendy Podbeskidzia kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”. Kiedy zaczęła się we wrześniu 1949 r. operacja komunistów, żołnierze NSZ byli przekonani, że trwa ich ewakuacja na Zachód. Transporty jadące z Podbeskidzia zostały zatrzymane na Opolszczyźnie.

Koniecznie przeczytaj: Ten film stał się już viralem. „Ekoseksualści” uprawiają seks z… Ziemią [WIDEO]

Czytaj też: Genua: Dramatyczny film z akcji ratunkowej. Ranny mężczyzna przez kilka godzin wisiał 20 metrów nad ziemią [wideo]

Agenci bezpieki wieczorem przy kolacji częstowali żołnierzy zatrutym alkoholem. Rano część oddziału „Bartka” otoczono i rozstrzelano, pozostałe dwie grupy, które jechały osobno transporcie, zakwaterowano w zaminowanych budynkach, które w nocy wysadzono w powietrze.

Film można obejrzeć pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=8ycGPYtb8Yw&t=723s

Warto przeczytać: Norwegia: Archeolodzy znaleźli statek wikingów zakopany pod ziemią [wideo]

Podziel się