Szukaj

Zdecydowana reakcja Polski na skandaliczne zachowanie Ukraińców. Waszczykowski zapowiada radykalne kroki

03-11-2017 17:30
Witold Waszczykowski Fot. EU2017EE Estonian / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Szef MSZ Witold Waszczykowski na antenie TVP Info oświadczył, że do Polski nie będą wpuszczane osoby, które prezentują „skrajnie antypolskie stanowisko”. To reakcja na ostatnie antypolskie działania strony ukraińskiej.

Minister spraw zagranicznych w czasie programu pytany był m.in. zachowanie władz Lwowa, które zadecydowały o zakryciu zabytkowych lwów przy bramie Cmentarza Orląt. Powodem miało być rzekomo antyukraiński wydźwięk tych posągów.

Witold Waszczykowski, który zapowiedział wyjazd do Lwowa, przyznał, że relacje polsko-ukraińskie obecnie nie są najlepsze. Dodał, że „oba państwa mają inne mają inną koncepcję pojednania”. Szef MSZ podkreślił, że choć „utrzymanie niepodległości Ukrainy ważne jest dla nas ze względów geopolitycznych i bezpieczeństwa Polski”, to jednak nie może to oznaczać zgody na zakłamywanie wspólnej historii.

Koniecznie przeczytaj: Prezydent Andrzej Duda bardzo zdecydowanie o relacjach z Ukrainą: „To jest coś nie do przyjęcia” [WIDEO]

Czytaj też: Polska reaguje na skandaliczną wypowiedź niemieckiej minister. Waszczykowski łagodnie, Macierewicz ostrzej

Nie może być tak, że zagrożenie rosyjskie będzie wymówką, iż przez lata nie będziemy rozstrzygać historycznych kwestii, które nas dzielą – powiedział Waszczykowski.

Nie możemy się zgodzić na narrację ukraińską, że kwestie historyczne mają symetrię. Nie możemy się zgodzić, by zrównać działalność UPA i AK, bo nawet jeśli po naszej stronie możemy doszukać się jakiś incydentów, to nigdy po stronie AK nie doszukamy się morderstw na tak wielką skalę, jakie zostały dokonane na Wołyniu – dodał.

Szef MSZ zapewnił, że podejmie zdecydowane kroki.

W tej chwili uruchamiamy procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski. Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien, do Polski nie wjadą – zapewnił Waszczykowski.

Polski minister nawiązał również do ostatnich działań strony ukraińskiej, która blokuje możliwość przeprowadzenia ekshumacji polskich ofiar z okresu II wojny światowej.

Chodzi również o osoby, które są zaangażowane w sposób administracyjny – nie dopuszczają np. do kontynuowania ekshumacji. Do kontynuowania renowacji miejsc kultu polskiego. Te osoby, które wykazują się i wykorzystują instrumenty administracyjne wobec Polski, będą również ponosiły konsekwencje – mówił szef MSZ.

Waszczykowski dodał, że podczas swojej wizyty na Ukrainie będzie się zastanawiał, czy w tej sytuacji rekomendować prezydentowi Andrzejowi Dudzie wyjazd do Kijowa.

Warto przeczytać: Ukraiński pisarz ostro odpowiada na słowa szefa UIPN: „Dlaczego czcimy tych, którzy mordowali Polaków?” [WIDEO]

Podziel się