Szukaj

Szokujące wyniki badania. Zapytano niemiecką młodzież o Auschwitz. Niemieckie media zdziwione: „To hiobowe wieści. Skąd ta niewiedza?”

24-10-2017 15:18
Niemiecki obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau Fot. Rodrigo Paredes / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Większość niemieckich nastolatków w wieku 14-16 lat nie ma kompletnego pojęcia, czym było Auschwitz. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Fundację Körber w Hamburgu.

Tylko 47% uczniów w Niemczech w wieku 14-16 lat słyszało o niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady w Auschwitz. Większą wiedzę historyczną posiadają uczniowie w wieku 17 lat i starsi. Z badania Fundacji Körber wynika, że 71% z nich wie, czym było Auschwitz-Birkenau. Sondaż przeprowadzono w lipcu i sierpniu na reprezentatywnej grupie 502 uczniów.

To hiobowe wieści. To niepokojące — pisze niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Koniecznie przeczytaj: Nazistowska impreza studencka w Trondheim. Barmani przebrani za SS-manów serwowali drinki „Auschwitz”

Czytaj też: Cezary Pazura zdecydowanie o islamie. „Trwa wojna religijna. To jest wojna światów” [WIDEO]

Hannah Bethke, autorka tekstu w „FAZ” dziwi się wynikom badania, zastanawiając się, skąd ta niewiedza u niemieckich gimnazjalistów. Dziennikarka zwraca uwagę na ciągłe skargi rodziców i uczniów, że w szkole „bez przerwy mówi się o czasach nazistowskiej dyktatury”.

Skąd więc luki w wiedzy? — zastanawia się niemiecka komentatorka.

W dalszej części tekstu dziennikarka dochodzi do wniosku, że powodem jest brak rozmów w domach uczniów na ten temat niemieckich zbrodni wojennych.

O czym mówi się w tych rodzinach? Jakie książki czyta się, jeśli w ogóle czyta się książki? — dopytuje Bethke.

Sven Tetzlaff z Fundacji Körber podaje z kolei inną przyczynę takiego stanu rzeczy.

Z niepokojem przyjmujemy do wiadomości, że systematycznie zmniejsza się liczba krajów związkowych, w których w szkołach średnich historia jest samodzielnym przedmiotem. To moim zdaniem przyczyna zastraszająco małej wiedzy o obozach koncentracyjnych — mówi.

Warto przeczytać: W centrum Berlina powstanie pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej?

Podziel się