Szukaj

Ostra wymiana zdań polityków na temat udziału narodu polskiego w Holokauście. „Parszywym kłamstwem nazywam obarczanie Polaków za zbrodnie w Jedwabnem”

09-03-2018 15:30
Jacek Żalek i Michał Szczerba o Jedwbnem
Podziel się

Niedawno podczas programu emitowanego na antenie Polsat News doszło do ostrej wymiany zdań. Obecni w studiu posłowie Jacek Żalek i Michał Szczerba gorąco dyskutowali na temat faktów historycznych mówiących o udziale Polaków w zbrodni w Jedwabnem.

W trakcie programu przedstawieciel Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że polska opozycja nie potrafi stanąć na wysokości swojego zadania i bronić naszego kraju przed fałszywymi oskarżeniami o współudział Polaków w Holokauście: 

Niemcy stanęli na wysokości zadania. I dlatego to smutne, że niemiecka dyplomacja, niemiecki szef rządu potrafili uderzyć się w pierś, natomiast polska opozycja nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania i powiedzieć: Polacy jako naród nie mordowali Żydów, Polacy jako naród ratowali Żydów.

Koniecznie przeczytaj: Amerykanie, Anglicy i Polacy oskarżani przez Niemców o… Holokaust. Manifestanci niemieckiego marszu „Bombenholocaust” chcą tworzyć historię na nowo [wideo]

Czytaj też: Poseł PO próbował zrzucić odpowiedzialność za małą liczbę medali na Igrzyskach Olimpijskich na rząd. Szybko przypomniano mu kilka istotnych faktów [foto]

Wówczas poseł PO, Michał Szczerba zapytał go, czy pamięta o Jedwabnem, gdzie Polacy zamordowali Żydów. Na to pytanie Jacek Żalek odpowiedział następującymi słowami: 

To jest akurat parszywe kłamstwo, gdyby pan przeczytał cokolwiek o Jedwabnem, to by pan wiedział. Polacy byli bezpośrednimi sprawcami tej zbrodni. Taki zapis był w tym postanowieniu? To znaczy, że pan nie umie czytać ze zrozumieniem.

Przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy dodał później, że fakty na temat udziału Polaków w zbrodni w Jedwabnem są inne niż te, które są powszechnie nagłaśniane: 

Polacy tam byli, spędzeni przez Niemców, i to zostało stwierdzone, i użyto tam zupełnie innego sformułowania. Parszywym kłamstwem nazywam obarczanie Polaków za zbrodnie w Jedwabnem.

Przerwane na początku XXI wieku śledztwo IPN-u w tej sprawie wstępnie wykazało, że pogromu Żydów w Jedwabnem w 1941 roku dokonała z inspiracji Niemców grupa ok. 40 Polaków, którzy byli mieszkańcami Jedwabnego i okolic.

Warto również przypomnieć, że IPN oficjalnie umorzył to śledztwo, ponieważ, nie udało się znaleźć wystarczających dowodów na udział osób innych niż te, które zostały osądzone za tę zbrodnię już po II wojnie światowej.

Warto przeczytać: Marek Jakubiak trafił w sendo? W ciągu kilku minut wyjaśnił, na czym polega polsko-izraelski spór o nowelizację ustawy o IPN [wideo]

Podziel się