Szukaj

Brytyjscy archeolodzy zbadali szczątki ludzkie znajdujące się w Stonehenge. Doszli do zaskakujących wniosków

Stonehenge Fot. garethwiscombe / wikimedia.org / CC BY 2.0
Podziel się

Stonehenge, jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Okazuje się jednak, że już niedługo może się to zmienić. Wszystko to za sprawą zaskakujących wyników badań, które niedawno przeprowadzili brytyjscy archeolodzy.

Dzięki wynikom badań szczątków znajdujących się w okolicy tej budowli, eksperci doszli do wniosku, iż ta kamienna konstrukcja może być dziełem starożytnych Walijczyków. Dotychczas wiadomo było, iż w tym miejscu pochowano 25 ludzi żyjących w okresie neolitu. Teraz wykazono ponadto, iż połowa blisko z nich żyła z dala od monumentu. Jak ustalono 10 kości czaszek zostało skremowane na zachodzie Wielkiej Brytanii, zaś 5 w południej Walii, czyli na terenie, z którego pochodzą skały użyte do wzniesienia tej budowli.

Koniecznie przeczytaj: W Warszawie trwa Wielka Defilada Niepodległości. Oglądaj transmisję na żywo [foto+wideo live]

Czytaj też: Czołowi politycy PO drwią z... historycznych grup rekonstrukcyjnych. Miażdżące odpowiedzi internautów [foto]

Jak informują media, pochodzenie ustalono na podstawie izotopów, które zachowały się podczas procesu kremacji. Dzięki analizie tego materiału, odkryto również, że do spalenia zwłok doszło na terenie Walii, nie zaś w okolicy Stonehenge.

Obecnie naukowcy starają się również wyjaśnić, dlaczego starożytni Walijczycy transportwali skały na odległość aż 200 kilometrów i w jaki sposób udało im się to zrobić.  

Warto przeczytać: Czy Polacy chcą powrotu Lecha Wałęsy do polityki? Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń

Podziel się