Szukaj

Willa w miejscu byłego obozu koncentracyjnego!

06-10-2016 21:28
Obóz koncentracyjny KL Gusen w Austrii - kiedyś i obecnie Fot. dzieje.pl / dzieje.pl / screen Twitter
Podziel się

W czasie II wojny światowej KL Gusen w Austrii był jednym z najcięższych niemieckich obozów koncentracyjnych, stanowił miejsce zagłady 30 tys. Polaków. Jednak, to co działo się kilkadziesiąt lat temu w obozie, w którym teraz znajduje się willa, osiedle domków mieszkalnych i prywatny zakład kamieniarski, na Austriakach raczej nie robi większego wrażenia.

Do zbudowania domków mieszkalnych wykorzystano fragmenty baraków, w których przetrzymywano więźniów. Jourhaus – główną bramę obozu KL Gusen, w której mieściło się biuro oficera dyżurnego, a w piwnicach więzienie i cele śmierci, przerobiono teraz na luksusową willę.

Co więcej, na terenie dawnego kompleksu obozowego funkcjonuje prywatna firma kamieniarska, która zajmuje się produkcją... nagrobków i to dokładnie w miejscu dawnego placu, na którym rozstrzeliwano polskich więźniów!

Koniecznie przeczytaj: Nowoczesna za odrzuceniem projektu wprowadzającego kary za „polskie obozy śmierci”

Czytaj też: Polacy wśród internowanych w obozie dla dżihadystów z ISIS

Polskie i żydowskie środowiska zajmujące się upamiętnianiem historii związanej z obozami koncentracyjnymi od dawna apelują o zaprzestanie dewastacji terenu, na którym znajdował się KL Gusen. Do tej pory działania te nie przynosiły skutków. Jednak kilka miesięcy w tej sprawie postanowiło zainterweniować polskie ministerstwo kultury. W odpowiedzi austriacki parlament przyjął niedawno ustawę, która włączyła obóz w Gusen do listy podobozów koncentracyjnych. Są więc szanse, że uda się zabezpieczyć, to co jeszcze pozostało. Niewykluczone, że na terenie KL Gusen mogą jeszcze znajdować się rzeczy należące do przetrzymywanych tam więźniów.

Poniżej można zobaczyć, jak kiedyś wyglądał obóz, a jak teraz:

Warto przeczytać: Ukraiński IPN chce, aby Polska odbudowała zniszczone pomniki UPA

Podziel się