Szukaj

Wiceprezydent Gdańska o II wojnie światowej: „Na początku było złe słowo Polaka przeciwko innemu narodowi”

09-05-2019 18:36
Piotr Grzelak Fot. Portal Miasta Gdańska / YouTube.com / YouTube
Podziel się

W środę w czasie uroczystości z okazji 74. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak w trakcie swojego wystąpienia posłużył się kontrowersyjnym porównaniem. Z jego słów wynikło bowiem, iż odpowiedzialność Niemców i Polaków za wybuch wojny była taka sama. Po refleksji polityk przeprosił za swoją wypowiedź.

W trakcie wystąpienia wiceprezydent Gdańska zasugerował, że za wybuch II wojny światowej odpowiedzialni zarówno są Polacy, jak i Niemcy:

A co było na początku? Na początku było słowo, złe słowo. Słowo jednego przeciwko drugiemu. I to złe słowo było Polaka przeciwko innemu narodowi, Niemca przeciwko innemu narodowi. Europa została tym złym słowem podzielona.

Następnie dodał:

I warto dzisiaj, wydaje się, przypomnieć słowa przewodniczącego Rady Europejskiej, który mówił, że dzisiaj język powoli też zmienia się w złą stronę. Coraz częściej używamy spójnika "albo", a nie używamy spójnika "i". Nie szukamy tych spójników, które łączą, tylko te spójniki, używamy tych spójników, które dzielą. Dzisiaj możemy - i powinniśmy - czcić pamięć ofiar II wojny światowej, ale przed nami o wiele większe zadanie. Zadanie, żeby szukać tego, co łączy. To, co łączy Polaków i teraz, w najbliższym czasie, co łączy Europę.

Koniecznie przeczytaj: 77. rocznica wybuchu II wojny światowej - uroczystości na Westerplatte

Czytaj też: Muzeum II Wojny Światowej zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obecny dyrektor MIIWŚ protestuje

Później wiceprezydent Piotr Grzelak pod wpłwywem krytyki przeprosił za swoje słowa. Tłmaczył, że jego wypowiedź została źle zinterpretowana:

Jeżeli tak to zabrzmiało, to za to przepraszam. W żadnym wypadku nikt nie podważa tego, kto jest odpowiedzialny za II wojnę światową, że jest to III Rzesza i w drugiej części Związek Radziecki. Natomiast mówię o tym, że dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby Europa pozostała zjednoczona, żeby ta tragedia już się nie powtórzyła.

- wyjaśnił Piotr Grzelak.

Warto przeczytać: To nagranie ma pokazać całemu światu prawdę. Bez manipulacji, bez przekłamań – autentyczne kadry i rzetelne dane odnośnie II wojny światowej [wideo]

Podziel się