Szukaj

Szokujące słowa żydowskiego publicysty: „Wielu Izraelczyków zostało nauczonych, że Holokaust był wspólnym przedsięwzięciem polsko-niemieckim, a piece do Auschwitz były obsługiwane przez Polaków”

12-02-2018 14:10
Uri Awneri Fot. Michael F. Mehnert / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Dla większości z nas Polaków, histeryczna reakcja Izraelczyków na polską ustawę o IPN była sporym zaskoczeniem. Okazuje się jednak,że jest ona prostą pochodną tamtejszego systemu edukacyjnego.

Uri Awneri 94-letni żydowski publicysta, były poseł Knesetu, a także działacz społeczny, urodzony w Niemczech jako Helmut Osterman, wyjaśnia, skąd wzięło się izraelskie oburzenie na polską ustawę:

Wielu Izraelczyków zostało nauczonych by wierzyć, że Holokaust był wspólnym przedsięwzięciem polsko-niemieckim, a piece do Auschwitz były obsługiwane przez Polaków. Czy w końcu Auschwitz nie leżało w Polsce? Czy to przypadek, że praktycznie wszystkie obozy zagłady były na polskiej ziemi? (Właściwie to było to idealne miejsce dla nazistów, zwłaszcza po ich inwazji na ZSRR. Tam byli Żydzi).

Koniecznie przeczytaj: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Czytaj też: Szef MSZ Francji niezwykle ostro skomentował przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN. Internauci natychmiast przypomnieli o „zasługach” tego kraju [WIDEO+FOTO]

Sam Awneri, który swego czasu napisał książkę o polskich przemianach odnosi się do tej ustawy ze zrozumieniem:

To sprostowanie jest całkiem poprawne. Ale w Izraelu wybuchła burza. Co?! Polacy zaprzeczają Holokaustowi? Czy zaprzeczają, że wielu Polaków pomagało hitlerowcom wyłapywać i zabijać Żydów? Tak wierzy wielu Izraelczyków. Całkiem błędnie, oczywiście. Polska nigdy nie zawarła pokoju z nazistami, w przeciwieństwie do kilku innych krajów europejskich. Polski rząd uciekł do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, skąd kierował ruchem oporu. W rzeczywistości istniały dwie polskie organizacje podziemne, narodowa i komunistyczna. Obie walczyły z nazistami i zapłaciły wysoką cenę. Jeśli się nie mylę, to rząd polski na uchodźstwie przekazał kierownictwu syjonistycznemu pierwszą wiarygodną informację o obozach zagłady.

Jednocześnie Uri Awneri zaznaczył, że wątpi, aby przedstawienie faktów przekonało uprzedzonych.

Warto przeczytać: Jonny Daniels uderzył w Rafała Ziemkiewicza za jego wpis o zbrodni w Jedwabnem. Publicysta odpowiedział mocną ripostą [FOTO]

Podziel się