Szukaj

Co sądzą Ukraińcy o Wołyniu? Szokujące wyniki sondażu

06-02-2017 14:05
Ofiary ludobójstwa dokonanego przez UPA we wsi Lipniki
Podziel się

Z sondażu przeprowadzonego przez Ukraiński Instytut Pamięci wynika, że większość Ukraińców nie słyszała o Wołyniu, a niewielki procent obywateli tego kraju obarcza swoich rodaków jakąkolwiek odpowiedzialnością za zbrodnię dokonaną na Polakach w latach 1943-1944.

Choć spora część respondentów sondażu pozytywnie ocenia stosunki z Polską (4,6 % badanych uznała je za fantastyczne, 38,2% za dobre) i aż 30,1% Ukraińców uważa, że to Polska jest ich głównym sojusznikiem za granicą, to jednak brak elementarnej wiedzy na temat ludobójstwa na Wołyniu jest u naszych sąsiadów porażający.

Aż 34,7% Ukraińców odpowiedziało, że nic nie wie na temat Wołynia i mało ich to nie interesuje. 14,1% obywateli tego kraju stwierdziło, że nie posiada wiedzy historycznej dotyczącej tamtych wydarzeń, ale chciałoby się dowiedzieć. Tylko nieco ponad 13% badanych uważa, że wie na ten temat dużo.

Koniecznie przeczytaj: Oficjalnie: to nie Ukraińcy czyszczą sprofanowany polski cmentarz w Bykowni. 100 tys. zł zapłacą... polscy podatnicy

Czytaj też: Ukraiński politolog broni UPA i krytykuje film „Wołyń”

W jednym z zadanych w sondażu pytań Ukraińcy zostali poproszeni o ocenę tragicznych wydarzeń na Wołyniu w 1943 r. Prawie połowa respondentów (46,7%) stwierdziła, że „trudno powiedzieć”. Konkretniejsze odpowiedzi raczej też nie napawają optymizmem, co do świadomości historycznej Ukraińców. 29,1% uznaje, że Wołyń to „tragedia dwóch narodów”, 8,9% że „bratobójcza wojna”, zaledwie 7,4% uznaje rzeź wołyńską za ludobójstwo, 6,4% twierdzi z kolei, że były to „lokalne starcia”.

„Ciekawe” stwierdzenia pojawiły się także w odpowiedzi na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za wydarzenia na Wołyniu w 1943 r. 54,8% uznało, że trudno powiedzieć, 10,7%, że Związek Radziecki, 10,1%, że Polacy (którzy według tej grupy badanych ucierpieli wskutek własnej polityki pacyfikacji Zachodniej Ukrainy w latach 30.), 8,3%, że Polacy i Ukraińcy, z zaznaczeniem, że w większości Polacy, 8,1%, że Polacy i Ukraińcy ze wskazaniem na większą odpowiedzialność Ukraińców. Zaledwie 2,7% winą za zbrodnię na Wołyniu obarczyło samych Ukraińców, 2,4% uznało, że winni są Niemcy.

Warto przeczytać: Ukraińcy „hajlowali” w obozie na Majdanku. Polski sąd wymierzył im karę niższą… niż sami proponowali

Podziel się