Szukaj

Ukraińcy nakręcą swój film o rzezi wołyńskiej. „Zakładnicy. Wołyń. Tragedia obu narodów”

05-10-2016 12:24
Plakat filmu
Podziel się

Krótkometrażowy fabularyzowany dokument ma stanowić ukraińską odpowiedź na „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Premiera filmu planowana jest jeszcze na ten rok. „Zakładnicy. Wołyń. Tragedia obu narodów” według zapowiedzi ma opierać się o relacje świadków wydarzeń, jakie rozegrały się na Wołyniu w latach 1943-44.

Członek zarządu Organizacji Związku Pisarzy Ukrainy, która obecnie jest w trakcie pozyskiwania środków na realizację projektu, Jurij Zyluk poinformował, że koszt nakręcenia filmu wyniesie 460 tys. hrywien. Jak podaje portal Kresy.pl, Komisja Wołyńskiej Rady Obwodowej ds. Oświaty, Nauki, Przestrzeni Informacyjnej, Kultury i Języka, Patriotycznego Wychowania, Rodziny, Młodzieży, Sportu 30 września miała rozpatrzyć wniosek o dofinansowanie filmu.

Koniecznie przeczytaj: Sawczenko: dobrze, że powstał film „Wołyń”

Czytaj też: Pierwsze recenzje „Wołynia” bardzo pozytywne! „To wielki film”, „Film głęboko prawdziwy”

Wołyńska Rada Obwodowa wcześniej wystosowania list do Sejmu RP, w którym potępiła uchwałę polskiego parlamentu, w której rzeź wołyńska określona została jako ludobójstwo. Zyluk ma więc nadzieję, że nie będzie problemów ze sfinansowaniem projektu. Według niego ukraiński film ma stanowić „opartą na argumentach” odpowiedź na polski „Wołyń”. Wydarzenia, jakie rozegrały się na Kresach w latach 1943-44, zostaną przedstawione na podstawie relacji świadków. Ukraińcy nie nazywają tamtych wydarzeń „rzezią wołyńską”, zamiast tego używają sformułowania „tragedia wołyńska”.

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego w Polsce spotkał się z bardzo dobrym odbiorem krytyków i widzów, więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Pierwsze recenzje „Wołynia” bardzo pozytywne! „To wielki film”, „Film głęboko prawdziwy”.

Warto przeczytać: Film o komunistycznej zbrodniarce z UB niedługo w polskich kinach. Czy „Zaćma” okaże się drugą „Idą”?

Podziel się