Szukaj

Ogromny skandal w Wielkiej Brytanii. Nieznani sprawcy zdewastowali groby polskich bohaterów II wojny światowej [foto]

12-03-2018 11:05 (aktualizacja: 12-03-2018 12:05)
Zdewastowane groby polskich żołnierzy Fot. British Poles / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Jak podają brytyjskie media, nieznani sprawcy zdewastowali groby polskich bohaterów wojennych na cmentarzu Blockley Station Road w Blockley w hr. Worcestershire. Brytyjska policja wszczęła już śledztwo w tej sprawie.

O tym zdarzeniu jako pierwsza poinformowała społeczność narodowości polskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii (British Poles), która na swoim twitterowym profilu napisała: 

Wiele grobów Polaków i polskich żołnierzy zostało zniszczonych na cmentarzu w Evesham w hrabstwie Worcestershire. Wandale nieznani. To smutny dzień dla naszej społeczności.

Koniecznie przeczytaj: „Powstaję z kolan” – patriotyczny utwór opowiadający o codziennej Drodze Krzyżowej oraz miłości do Polski. Teledysk promuje płytę „Cmentarz Wyklętych” [wideo]

Czytaj też: Dziennikarka Polsatu próbowała bronić Jaruzelskiego. „Jak wytłumaczę dziecku, że stan wojenny wprowadził szeregowy?” Internauci byli bezlitośni [foto]

Jak informują brytyjskie media, nagrobki zostały rozbite, a tablice nawołujące do poszanowania obiektu zostały zniszczone. Niezanani sprawcy pozostawili również po sobie napisy namalowane sprayami. 

Na cmentarzu w Blockley Station Road w Blockley w hr. Worcestershire spoczywają bohaterowie II wojny światowej. Wśród nich znajduje się również 122 polskich obywateli, którzy wraz z Aliantami odważnie walczyli przeciwko nazistowskiemu reżimowi narzuconemu przez Adolfa Hitlera. 

Brytyjska policja wszczęła już śledztwo w tej sprawie. Na razie jednak wciąż niewiadomo, kto dopuścił się tego skandalicznego aktu wandalizmu.

Aktualizacja:

Na facebookowym profilu Evesham-Mocni w Panu pojawiła się informacja, iż za zniszczenie grobów nie odpowiadają wandale, lecz gwałtowne zjawisko atmosferyczne:

Wczoraj informowaliśmy o zniszczonych grobach w Blockley. Dzisiaj z samego rana skontaktowaliśmy się z lokalną społecznością, aby dotrzeć do prawdy, gdyż wiele portali puściło nieprawdziwe informacje bez kontaktu i potwierdzenia z nami. Dzięki zdjeciom Pana Denni Summerton który mieszka obok cmentarza mamy zdjęcia potwierdzające że 17 stycznia podczas wichury poprzewracały się drzewa i zniszczyły groby.

 

 

Warto przeczytać: Donald Tusk zabrał głos w sprawie otrucia byłego rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Tak zdecydowanych słów nikt się nie spodziewał [foto]

Podziel się