Szukaj

Kolejne listy z nowo odkrytego archiwum Kiszczaka. Wśród nadawców znane osobistości

11-01-2019 14:39
gen. Kiszczak Fot. CenturionixYT / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Dziennikarze „Rzeczpospolitej” i Polskiego Radia, którzy dotarli do archiwum gen. Czesław Kiszczaka znajdującego się w Hoover Institution Library & Archives w Stanford w USA, ujawnili treść kolejnych listów z tego zbioru. Jak się okazuje, z komunistycznym szefem MSW korespondowali m.in. Andrzej Szczypiorski, Wiktor Woroszylski oraz Andrzej Wielowieyski.

Jak wynika z odnalezionych dokumentów, w marcu 1983 r. pisarz Andrzej Szczypiorski prosił generała Kiszczaka o interwencję w sprawie wydania paszportu umożliwiającego wyjazd do Szwajcarii i Austrii. Prośba ta została spełniona w lipcu tego samego roku. Jakiś czas później literat wysłał podziękowanie i poinformował, że podczas pobytu za granicą starał się zachowywać „szczególny umiar i powściągliwość”.

Koniecznie przeczytaj: „Zło i zdradę trzeba nazwać po imieniu!” – Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski stracą stopnie generalskie. Nie tylko oni

Czytaj też: Andrzej Rzepliński próbuje doradzać prezydentowi. Woli, żeby Andrzej Duda postawił się rządowi dla dobra relacji międzynarodowych [WIDEO]

Podobną prośbę wystosował do komunistycznego generała również pisarz Wiktor Woroszylski. W lipcu 1987 roku wysłał list, w którym podziękował za przywrócenie mu paszportu, który unieważniono kilka miesięcy wcześniej. Przy okazji poinformował, że zamierza wyjechać do Berlina Zachodniego oraz Francji.   

Z kolei Andrzej Wielowieyski, znany publicysta katolicki, działacz społeczny i polityk, a w czasie wojny żołnierz AK, w grudniu 1989 r. wysłał generałowi Kiszczakowi kartkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Napisał w niej:

No i co Pan na to? Jeszcze Albańczycy i całe 150 milionów środkowo-wschodnich Europejczyków wchodzi, dzięki Panu, na drogę pięknej, choć trochę rozszalałej demokracji. (...) Ucałowania rączek dla Żony.

Według dziennikarzy kolekcja listów, pocztówek, gratulacji i próśb, które otrzymywał generał od znanych i lubianych osób, jest obszerna.

Warto przeczytać: Genialna przeróbka „Piratów z Karaibów”! W rolach głównych Andrzej Duda i Bronisław Komorowski [WIDEO]

Podziel się