Szukaj

Przełom w sprawie reparacji? Po wyroku włoskiego sądu Niemcy muszą zapłacić odszkodowanie za zbrodnie wojenne

03-11-2017 13:41
Zamordowani przez Niemców polscy rolnicy, Zamojszczyzna, 1943
Podziel się

Decyzją włoskiego sądu w Sulmonie rząd Niemiec musi zapłacić odszkodowanie rodzinom 128 ofiar i gminie Roccasaro za hitlerowską zbrodnie z 1943 r. Kwota rekompensaty łącznie przekracza 6,5 mln euro.

Jak podają włoskie media: Sędzia napisała w orzeczeniu, że mieszkańcy okolicy padli ofiarami „zabójstw, zagłady, deportacji” i że celem dowództwa wojsk niemieckich było zwalczanie wśród ludności cywilnej „wszelkiego zagrożenia dla niemieckiej supremacji”.

Rząd Angeli Merkel ma wypłacić odszkodowanie w wysokości 1,6 mln euro gminie Roccasaro, na terenie której miały miejsce morderstwa 128 cywilów. Do masakry w lesie Limmari w osadzie Pietransieri doszło pomiędzy 16 a 21 listopada 1943r.

Koniecznie przeczytaj: W centrum Berlina powstanie pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej?

Czytaj też: Niemcy nadal nie wypłacili odszkodowania właścicielowi ciężarówki użytej w zamachu w Berlinie

Burmistrz Roccasaro określił decyzję sędziów jako „odważną i wzorcową”. Podobnych głosów we Włoszech jest więcej – na stronie internetowej dziennika „La Reppublica” można znaleźć komentarz, że to „historyczny wyrok”.

Spadkobiercy ofiar mają otrzymać od niemieckiego rządu 5 mln euro odszkodowania. Odpowiedzialność za tę masakrę była zawsze oczywista, a dzisiaj ofiary i ich rodziny otrzymały prawo do odszkodowań – powiedziała wiceburmistrz, a jednocześnie adwokat Monica Oddis, która występuje także w charakterze pełnomocnika rodzin.

Temat reparacji wojennych powraca w publicznej debacie także w Polsce. Od października pod kierownictwem posła Arkadiusza Mularczyka działa zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec. 

Warto przeczytać: Politycy PO protestowali, bo zobaczyli… polskie flagi. Przy okazji zaliczyli kompromitującą wpadkę [FOTO + WIDEO]

Podziel się