Szukaj

Wiceprezes IPN o przeprowadzonym śledztwie ws. zbrodni w Jedwabnem. „Prace badawcze trzeba wznowić. Ta sprawa nie została wyjaśniona” [wideo]

24-04-2018 13:33
Krzysztof Szwagrzyk Fot. niewygodnaprawdaTV / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Podczas niedawnego wideoczatu zorganizowanego przez IPN wiceprezes tej instytucji Krzysztof Szwagrzyk stanowczo podkreślił, że ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowego mordu na ludności żydowskiej, powinna być wznowiona. Jak dodał, wcześniejsze, przerwane śledztwo nie wyjaśniło wszystkich okoliczności tej zbrodni.

W trakcie wideoczatu odbywającego się pod hasłem „Ekshumacje. Kto już ma swój grób, a kto jeszcze czeka...” prof. Krzysztof Szwagrzyk skrytykował decyzję o przerwaniu śledztwa i prac badawczych w Jedwabnem. Jak stwierdził, uniemożliwiło to dokładne wyjaśnienie tej zbrodni:

Bardzo źle się stało, że ekshumacja w Jedwabnem została przerwana. Należało ją przeprowadzić za wszelką cenę do końca. Ta sprawa będzie wracała, dopóki badania do końca nie będą przeprowadzone.

Koniecznie przeczytaj: Instytut Pamięci Narodowej wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci prymasa Augusta Hlonda. „Wiele wskazuje na to, że zamordowali go UB-ecy”

Czytaj też: Prof. Sławomir Cenckiewicz o przyznaniu grantu dla badań prowadzonych przez prof. Barbarę Engelking. „Sami finansujemy antypolonizm i swoich osobistych wrogów” [foto]

Później dodał, że, jego zdaniem, znów powinno przeprowadzić się całościowe prace badawcze na tym terenie, gdyż w innym przypadku, ta sprawa wciąż będzie wracała i budziła spore kontrowersje: 

Moje stanowisko jest takie: (śledztwo) powinno zostać podjęte, a prace w Jedwabnem wznowione. Takie jest moje stanowisko. Dopóki nie zostaną przeprowadzone pełne naukowe prace archeologiczne w Jedwabnem nie posuniemy się ani o krok w tej sprawie.

Z śledztwa, które IPN umorzył w tej sprawie w 2003 r., wynikło, że zbrodni na Żydach w Jedwabnem dokonali Polacy, którzy mieli działać z niemieckiej inspiracji. Oficjalnie powodem przerwania prac badawczych było niewykrycie sprawców innych niż ci, których skazano za tą zbrodnię po wojnie. Co ciekawe, pozostawiono wówczas możliwość wznowienia śledztwa, jednak pod warunkiem, że pojawiłyby się nowe, ważne okoliczności uzasadniające taką decyzję. 

Poniżej nagranie:

Warto przeczytać: Jonny Daniels przekonuje, że nie można przeprowadzić ekshumacji w Jedwabnem. Internauci przypomnieli mu, co zrobił z grobami Żydów w Dobrzyniu [foto]

Podziel się