Szukaj

Szef Ukraińskiego IPN-u opublikował skandaliczną grafikę poniżającą polskie władze. Ukraińscy internauci zareagowali z entuzjazmem [foto]

19-02-2018 11:04
Wołodymyr Wiatrowycz Fot. Wołodymyr Wjatrowycz / wikimedia.com / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Od dłuższego czasu relacje polsko-ukraińskie ulegają systematycznemu pogarszaniu. Kwestią sporną dzielącą obydwa narody jest prawda historyczna. Ostatnio na te napięte stosunki negatywnie wpłynęła przyjęta nowelizacja ustawy o IPN zabraniająca między innymi propagowanie banderyzmu, jako zbrodniczej ideologii. Od tego momentu Polska stała się znów obiektem słownych ataków ze strony ukraińskich polityków. Niedawno w tą jakże kłamliwą narrację włączył się również szef UIPN-u, Wołodymyr Wiatrowycz.

Tuż po uchwaleniu, a następnie podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN ukraińcy politycy nie szczędzili mocnych słów krytyki. Tą decyzję polskich władz negatywnie ocenili m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, tamtejszy parlament oraz parlamentarzyści reprezentujący skrajnie środowiska prawicowe szerzące kult Bandery.    

Warto zaznaczyć, że równie negatywne nastroje panują wśród ukraińskiego społeczeństwa. Otóż od niedawna wśród tamtejszych internautów krąży skandaliczna grafika ukazująca najważniejszych polskich polityków: prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego klęczących przed...  Wołodymyrem Wiatrowyczem. Co ciekawe, to zdjęcie udostępnił również sam szef UIPN-u. Na tym zdjęciu ma on nad głową… aureolę, a w tle widnieje warszawski Pałac Kultury i Nauki. 

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Histeria na Ukrainie po podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN: „W tej sytuacji nie wykluczamy roszczeń terytorialnych Polski względem Ukrainy”

Ta grafika cieszy się obecnie dużą popularnością wśród internautów obserwujących profil szef UIPN-u. W swoim komentarzach nie omieszkali pogardliwe wyrażać się o naszym kraju. Wśród zamieszczonych opinii pojawiały się m.in. takie sformułowania: „To nocny horror warszawskich śmieci” (komentarz internauty), „Mundur trochę nie banderowski” (komentarz Wiatrowycza), „Szuchewycz też kiedyś polski nosił” (odpowiedź internauty).

Warto dodać, że pierwotna wersja grafiki nie przedstawiała szefa UIPN-u Wołodymyra Wiatrowycza, lecz Stepana Banderę.  

Poniżej obydwie grafiki:

Szef Ukraińskiego IPN kpi z polskich władz

ttt7trewq

Warto przeczytać: Ukraina jest przeciwna nowelizacji ustawy o IPN. Tymczasem sam ukraiński ambasador przyznaje, że jego kraj nawet nie wie, o co chodzi w tej ustawie [wideo]

Podziel się